Είμαι ευγνώμων για….

Viber 2022 11 03 15 20 58 793

Σήμερα ξεκινήσαμε διαφορετικά το μάθημά μας! Μέσα στην καθημερινότητά μας πολλές φορές ξεχνάμε όλα εκείνα – τα μικρά και μεγάλα – που μας κάνουν ευτυχισμένους.  Αφιερώσαμε, λοιπόν, λίγο χρόνο  εκφράζοντας  την ευγνωμοσύνη μας για όλα όσα έχουμε στη ζωή μας. Αφού αποσαφηνίσαμε την έννοια της ευγνωμοσύνης, κάθε μαθήτρια και κάθε μαθητής πήρε από ένα χαρτί post it και μας μίλησε για όλα αυτά που τον/την κάνουν ευτυχισμένο/-η. “Είμαι ευγνώμων για… την αδερφή μου, την οικογένειά μου, το φαγητό,  τον σκύλο μου,  την υγεία μου, το σχολείο!” ήταν μερικά από αυτά που έγραψαν τα παιδιά. Τα κολλήσαμε στον πίνακα και τα αφήσαμε μια ολόκληρη ημέρα εκεί για να έχουν τη θέση που τους αξίζει.  Διαπιστώσαμε  ότι αν και τα θεωρούμε δεδομένα, δεν τα απολαμβάνουν όλα τα παιδιά του κόσμου στον ίδιο βαθμό..