Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού προχωρήσαμε στην οργάνωση και υλοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων  με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η φυσική άσκηση είναι το Α και το Ω για την υγεία του παιδιού, που παρά το νεαρό της ηλικίας τους πρέπει να δραστηριοποιούνται και να ασκούνται τακτικά. Ο αθλητισμός συμβάλει επίσης στον τρόπο με τον οποίο το παιδί αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο. Με την συμμετοχή του στα αθλήματα γίνεται μέλος μιας ομάδας και μαθαίνει να επικοινωνεί ισότιμα και με κανόνες να συμμετέχει σε μια κοινή προσπάθεια και ένα κοινό στόχο. Είναι μια ευκαιρία να κάνει νέους φίλους και να μάθει να συνεργάζεται, ενώ καλλιεργεί και την ιδέα του αλληλοσεβασμού και της ανεκτικότητας.