BACK TO SCHOOL!!!

We are back to school!!! We are very happy to start another new school year and to get as much creative as we can.

But first, let’s revise some basic grammar stuff. Here are some grammar theory and exercises on Present Simple and Present Continuous.

Present Simple THEORY                          Present Simple QUIZ

Present Continuous THEORY                  Present Continuous QUIZ

International Day of Persons with Disabilities

Η σημερινή μέρα, 3 Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Διεθνής Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Η μέρα αυτή αφιερώνεται σε άτομα που έχουν “ιδιαίτερες” ικανότητες και όχι ανικανότητες. Η μέρα αυτή είναι μέρα αφύπνισης και συνειδητοποίησης ότι το να είναι κάποιος “διαφορετικός” επειδή βρίσκεται σε αναπηρικό αμαξίδιο ή είναι τυφλός ή κωφός ή είναι αυτιστικός ή έχει σύνδρομο Down ή ακόμη και αν έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία, είναι φυσιολογικό και όχι λόγος αποκλεισμού.

BEING DIFFERENT IS NORMAL!