BACK TO SCHOOL!!with a surprise!!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Λίγο άργησαν οι ευχές μου, αλλά “κάλλιο αργά παρά ποτέ” που λέει και ο σοφός λαός μας. Καλή σχολική χρονιά με υγεία, υπομονή και όρεξη!!

Την προηγούμενη χρονιά, μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες των ΣΤ’ και Ε’ τάξεων του 2ου Δημοτικού σχολείου Νιγρίτας οργανώσαμε και συμμετείχα σε ένα πρόγραμμα etwinning, το SCHOOL BULLETWIN,  μαζί με άλλους μαθητές από την Ισπανία και την Τουρκία. Παρ’ όλες τις δύσκολες συνθήκες καταφέραμε και ολοκληρώσαμε το έργο και μάλιστα με επιτυχία. Κερδίσαμε την ΕΘΝΙΚΗ ΕΤΙΚΕΤΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ!!

#ETWINNING QUALITY LABEL

CONGRATULATIONS!!! CONGRATULATIONS TO ALL!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ.

Η ικανοποίηση και η χαρά μου είναι διπλή διότι το καταφέρατε μέσα σε μια πολύ δύσκολη χρονική χρονιά, ίσως τη δυσκολότερη που έχουμε συναντήσει, εν μέσω καραντίνας και εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης. Είμαι πολύ περήφανη για εσάς!!

Εύχομαι πολλές επιτυχίες σε όλη σας τη ζωή!!

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ…ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!! etwinning European Quality Label??

ISSUE No 3 – SCHOOL BULLETWIN

Εκδόθηκε και το τρίτο τεύχος της σχολικής μας εφημερίδας, SCHOOL BULLETWIN! Μπράβο στα παιδιά που εργάστηκαν σκληρά και για αυτό το τεύχος, όπως και για τα προηγούμενα.

CONGRATULATIONS!!! Δείτε τα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα για τα χόμπι και τις δραστηριότητες που ασχολούνται στον ελεύθερο χρόνο τους ΕΔΩ

International Day of Persons with Disabilities

Η σημερινή μέρα, 3 Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Διεθνής Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Η μέρα αυτή αφιερώνεται σε άτομα που έχουν “ιδιαίτερες” ικανότητες και όχι ανικανότητες. Η μέρα αυτή είναι μέρα αφύπνισης και συνειδητοποίησης ότι το να είναι κάποιος “διαφορετικός” επειδή βρίσκεται σε αναπηρικό αμαξίδιο ή είναι τυφλός ή κωφός ή είναι αυτιστικός ή έχει σύνδρομο Down ή ακόμη και αν έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία, είναι φυσιολογικό και όχι λόγος αποκλεισμού.

BEING DIFFERENT IS NORMAL!

WORLD CHILDREN’S DAY – Etwinning project

Παρόλο που βρισκόμαστε σε καραντίνα, το συνεργατικό μας πρόγραμμα δεν σταματάει. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού, οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του 2ου Δ.Σ. Νιγρίτας συνεργάστηκαν και έφτιαξαν “συννεφολέξεις” με τα δικαιώματα των παιδιών για το Etwinning πρόγραμμά τους. Δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα αυτής της εργασία:

Ευαγγελία, Ειρήνη, Θανάσης, Δημήτρης Φρ, Βάιος, Κατερίνα, Ιωάννα, Βάσω

Σωτήρης Χρ.

Περισσότερες συννεφολέξεις, μπορείτε να δείτε και στο blog του προγράμματος School BulleTwin

HAPPY WORLD CHILDREN’S DAY

Η 20η Νοέμβρη έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικών Δικαιωμάτων – World Children’s Day