Όχι άλλα Tabboo

Άντζελα Ελέζι

Πόσες φορές έχετε διαφωνήσει με έναν καθηγητή σας για ένα κοινωνικό ζήτημα, πόσες φορές διστάσατε να εκφράσετε την άποψή σας μέσα σε μια αίθουσα, διότι φοβάστε ότι ένας δάσκαλος θα σας αποδοκιμάσει; Καταστάσεις σαν αυτές δεν είναι τίποτα παρά μόνο ένα δείγμα του τι συμβαίνει
συνήθως στις σχολικές τάξεις.

Συχνότερα απ’ ότι θα θέλαμε, ακούμε στα ΜΜΕ περιστατικά στα οποία ο εκπαιδευτικός αδίκησε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έναν μαθητή του. Αυτό συμβαίνει, κυρίως, λόγω των απαρχαιωμένων αντιλήψεων που έχουν πολλοί εκπαιδευτικοί και συνήθως απαξιώνουν τους μαθητές, όταν αυτοί προσπαθούν να συζητήσουν για ένα θέμα «taboo».
Μπορεί οι συνέπειες, στην αρχή, να μην είναι εμφανείς, παρά μόνο μια μικρή αντιπαράθεση αλλά στην πραγματικότητα, η συνεχής έκθεση μαθητών σε τέτοιες συμπεριφορές είναι δυνατόν να οδηγήσει ακόμη και στη δημιουργία μιας «στενόμυαλης» κοινωνίας.
Πλέον, οι εκπαιδευτικοί οφείλουν να έχουν τις κοινωνικές και ρητορικές ικανότητες που απαιτούνται, για να ενημερώσουν ορθά τους μαθητές για όσα συμβαίνουν πλέον γύρω τους καθώς και να τους βοηθήσουν να διαμορφώσουν απόψεις για όλα τα ευαίσθητα θέματα που επικρατούν τριγύρω τους, όχι το αντίθετο.

Η εύρεση λύσεων για τέτοιου είδους περίπλοκα προβλήματα είναι δύσκολη, παρόλα αυτά μια επιλογή είναι η σωστή εκπαίδευση ή η επιμόρφωση όλων των εκπαιδευτικών σε αυτόν τον τομέα. Επίσης, σοφή θα ήταν η διοργάνωση σεμιναρίων στα οποία θα υποδεικνύονταν τρόποι ένταξης
τέτοιων θεμάτων στα καθημερινά μαθήματα.
Συνοψίζοντας, μέτρα πρέπει να παρθούν, ώστε να λυθεί αυτό το «λεπτό» ζήτημα. Ευτυχώς, όμως, όλα αυτά θα αποτελέσουν μέσα από το πέρασμα του χρόνου μια «ανοιχτή» και πιο «ελεύθερη» κοινωνία, που επιτέλους θα αντικατοπτρίζει το δικαίωμα της ελευθερίας στο πλήρες νόημα του.

Πηγές εικόνας : https://miro.medium.com/max/3840/1*t5paG_dyMJn6h6ujoGL6eg.jpeg?fbclid=IwAR2gYrxHt5I_R6zQepHTVj5TVV8fYAZ_sbJ8YuVcYiNnDom74QGE2DpYq58