Ms Angela's English corner

"Tell me and I forget, teach me and I remember,involve me and I learn"

Μαρ 20222

IMG 20220221 WA0001

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 3η διακρατική κινητικότητα του Προγράμματος Erasmus+ KA229 «ΤΑG» (Town Accessed with Games), στην Τορντεσίγιας της Ισπανίας 21-25/02/2022.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί  Αγγελική Τάκη (ΠΕ06), Βασιλική Αβράμη (ΠΕ11) και Ντίνος Βρυώνης (ΠΕ70, Διευθυντής).

Η ισπανική ομάδα των εκπαιδευτικών υποστήριξης του Προγράμματος, αλλά και όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου υποδοχής CEIP Pedro I, φρόντισαν ώστε όλοι μαζί οι εταίροι (Γερμανία, Τουρκία, Σλοβενία, Ελλάδα και Ισπανία) να ζήσουμε μια πολύ δημιουργική και όμορφη εβδομάδα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας επεξεργαστήκαμε θέματα οργανωτικά σχετικά με το έργο μας και ασχοληθήκαμε με το κύριο θέμα του μίτινγκ που ήταν «Παιχνίδια και ενεργητικές στρατηγικές μάθησης για την Υγεία, την Ηθική και τη Δημοκρατία». Συμμετείχαμε με τα παιδιά σε δραστηριότητες και παιχνίδια συνεργασίας, δημιουργικότητας και δεξιοτήτων, τεχνολογίας και STEM, επιτραπέζια παιχνίδια, παιχνίδια δράσης εσωτερικού χώρου καθώς και παραδοσιακά υπαίθρια παιχνίδια.

Επίσης, διδάξαμε μερικές λέξεις της μητρικής μας γλώσσας στα παιδιά της Γ΄ τάξης του Ισπανικού σχολείου και παίξαμε δύο ελληνικά, παραδοσιακά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου.

Παράλληλα, γνωρίσαμε στοιχεία της ισπανικής πολιτιστικής κληρονομιάς και ζήσαμε όμορφες στιγμές τόσο στην ιστορική πόλη Τορντεσίγιας όσο και στο Βαγιαδολίδ και τη Σαλαμάνκα στις οποίες ξεναγηθήκαμε.

Γυρίζουμε εμπλουτισμένοι με πολλές όμορφες εμπειρίες και καλές πρακτικές μέσα από τις διαφορετικές κουλτούρες και έτοιμοι/ες να τις μοιραστούμε με όλη τη σχολική κοινότητα.

Περισσότερα στο blog του σχολείου μας https://9enato.blogspot.com/.

To πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή/ ΙΚΥ.

“Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή του παρόντος δελτίου Τύπου δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις µόνο των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό”.

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), Erasmus+ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή στην 3η διακρατική συνάντηση στο Δημοτικό Σχολείο CEIP Pedro I, Tordesillas, Spain, 21-25/02/ 2022

Certificate of Attendance

Ιαν 20222

Certificate of Attendance Taki

από κάτω από: Lifelong Learning/Certificates/Awards | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Certificate of Attendance

Gorgeous Christmas Wreaths#5th grade

Δεκ 202122

1640188230150

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), Projects | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Gorgeous Christmas Wreaths#5th grade

Run, Run! I’m the Gingerbread man!

Δεκ 202122
από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), Projects | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Run, Run! I’m the Gingerbread man!

7th Panhellenic eTwinning Online Conference

Δεκ 202115

Thank you eTwinning!Certificate of attendance etwinning

από κάτω από: Lifelong Learning/Certificates/Awards | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 7th Panhellenic eTwinning Online Conference

Christmas is coming!

Δεκ 20214

Μετάβαση στο calendar.myadvent.net.

από κάτω από: 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), Miscellanea | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Christmas is coming!

Halloween week @9th Primary School

Νοέ 20211

Την προηγούμενη βδομάδα το Halloween είχε την τιμητική του!

Παίξαμε, δημιουργήσαμε, διασκεδάσαμε και μάθαμε!

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών) | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Halloween week @9th Primary School

European Day of Languages

Σεπ 202126

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021

20 χρόνια εορτασμού της γλωσσικής και πολιτιστικής διαφορετικότητας.

Με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών δείτε το παρακάτω βίντεο που παρουσιάζει την ιστορία και την εξέλιξη της αγγλικής γλώσσας μέσα στα χρόνια!

Λήψη αρχείου

από κάτω από: 4students (ή η Γωνιά των μαθητών) | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο European Day of Languages

Hello September..

Σεπ 20212

Φωτογραφία από Karen Vincent από το Pixabay

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών) | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Hello September..

#hot cross buns#challenge accepted

Απρ 202119

Thank you George P.

Your hot cross buns look absolutely delicious! Yummy!!

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), Projects | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο #hot cross buns#challenge accepted
« Παλιότερα άρθρα

Welcome!

My name is Angeliki Taki and I have been teaching English since 2005. I am currently teaching at 9th Primary School of Neo Iraklio. I hope this blog becomes a safe, democratic and welcoming place for pupils, colleagues and parents. Here you can find various resources, handouts and worksheets of my own making, useful links, curricula, teaching ideas, my students' projects and more!!! Feel free to use the aforementioned material but do not forget to cite your source. Bear in mind that your feedback and comments are more than welcome. You can also contact me at angelitaki@sch.gr. Thank you!

Πρόσφατα σχόλια

tick tock

"But at my back I always hear, time's winged chariot hurrying near"

Σαν σήμερα

28/5/1979: Υπογράφεται στο περιστύλιο του Ζαππείου η συμφωνία ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία υπογράφει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.

Μάιος 2022
« Μαρ