Γεια σας! Ελπίζω να ευχαριστηθήκατε τις χθεσινές “εργασίες”. Ας δούμε τις σημερινές!
- Ας ξεκινήσουμε με λίγη γυμναστική! “Νους υγιής εν σώματι υγιεί”. Το βίντεο είναι στα αγγλικά, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε περίφημα! Το μόνο που χρειάζεται να ξέρετε είναι ότι rest σημαίνει ξεκούραση.
2. Ας χαλαρώσουμε τώρα με λίγο διάβασμα… Το κείμενο αυτό μπορεί κάτι να σας θυμίσει… Γράψτε μου κάτω στα σχόλια, ποιο σημείο της ιστορίας σας άρεσε περισσότερο! Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε και μια ζωγραφιά και να μου τη στείλετε.
Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει
Αν δεν ανοίγει το link, κάντε αντιγραφή και επικόλληση. Πάλι θα πρέπει να επιλέξετε αριστερά από τη διεύθυνση της σελίδας το “i” και να πατήσετε “επιτρέπεται”.
3. Ώρα για μαθηματικά. Πάμε στο jele.gr, πατάμε είσοδος, Γ΄τάξη, μαθηματικά και λύνουμε τις ασκήσεις 13, 14 και 17.
4. Μιας και μιλήσαμε για την κυκλοφοριακή αγωγή πριν λίγες μέρες, ας εξασκηθούμε λίγο, μέχρι να ξαναβγούμε στους δρόμους! 🙂 Συνεχίζουμε στο jele.gr και πάμε στη Μελέτη. Λύνουμε τις ασκήσεις 15 και 16.
Καλά να περάσετε! Ραντεβού αύριο!
Κατερίνα Κάρκα
Από την ιστορία μου άρεσε όταν ο χιονάνθρωπος γνώρισε την βάρκα με το όνομα “Παναγίτσα”.
🙂 Τέλεια !
Μου άρεσε όταν η Παναγίτσα προσφέρθηκε να πάει τον χιονάνθρωπο εκεί που ήθελε.
Εμένα μου άρεσε εκείνο το σημείο που η <> προσφέρθηκε να βοηθήσει τον χιονάνθρωπο.