Πρόγραμμα Αστικής Ποδηλασίας

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Τα νέα μας | , στις 30-01-2024

Σήμερα είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον κο Παπαπέτρο, εκπρόσωπο της Αστικής ποδηλασίας. Μας εξήγησε τι πρέπει να προσέχουμε όταν κυκλοφορούμε το ποδήλατό μας στην  πόλη και πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε.

Εθελοντισμός

0

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Εργαστήρι Δεξιοτήτων | , στις 22-01-2022

2ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣΣυνεχίζουμε με το 2ο Εργαστήρι Δεξιοτήτων με θέμα τον ΄Εθελοντισμό¨, μία πράξη που βοηθά τους μαθητές/τριες να αποκτήσουν δεξιότητες και να γίνουν ενεργοί πολίτες. Είναι μία ανιδιοτελής πράξη προσφοράς και αλληλεγγύης.

Δάσος

.jpg

Ξεκινήσαμε δυναμικά το  1ο θέμα στο Εργαστήρι Δεξιοτήτων. Θέμα μας το ΔΑΣΟΣ. Θα μιλήσουμε για τη χλωρίδα και την πανίδα του δάσους, θα αναφερθούμε στο τι μας προσφέρουν τα δάση. Θα ανακαλύψουμε  από τι κινδυνεύει ένα δάσος και πώς μπορούμε να το προστατεύσουμε για να απολαμβάνουμε τα οφέλη του.

Αινίγματα…τι είναι;

0

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικό υλικό, Τα νέα μας | , στις 20-01-2022

2 1

Το αίνιγμα είναι καρπός της λαϊκής  δημιουργίας και στοιχείο της φιλοσοφίας του λαού μας. Με αφορμή το ταξίδι των ηρώων προς τη Χωχαρούπα  μιλήσαμε και λύσαμε πολλά αινίγματα. Κάποια από αυτά δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές και κάποια τα έμαθαν αφού ρώτησαν την οικογένειά τους.

Γλωσσοδέτες και σαρδάμ

0

Στην ελληνική λαογραφία ο γλωσσοδέτης είναι μια φράση ή σειρά λέξεων που έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε είναι δύσκολο να προφερθεί σωστά με μεγάλη ταχύτητα.3

Χρησιμοποιείται συνήθως σαν λεκτικό παιχνίδι μεταξύ παιδιών κατά τη διάρκεια του οποίου πρέπει κανείς να επαναλάβει ή να επαναλαμβάνει συνεχώς ταχύτερα, λέξεις που μοιάζουν μεταξύ τους.

Ας δούμε μερικούς γλωσσοδέτες που σίγουρα προσπαθήσαμε όλοι μας λίγο πολύ μικροί να τους πούμε πολύ γρήγορα αλλά σίγουρα μερικούς δεν τα καταφέραμε και ακόμη μπερδευόμαστε.2

Χριστούγεννα πλησιάζουν….

0

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικό υλικό, Τα νέα μας | , στις 19-12-2021

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και εμείς ετοιμαζόμαστε με τραγούδια και ζωγραφιές που θα διακοσμήσουν την πινακοθήκη μας.

Τραγουδήστε  παλια αγαπημενα χριστουγεννιατικα τραγουδια και θαυμάστε τα έργα σας.

Μια δική σας ιστορία

0

Καθώς ολοκληρώθηκε η ενότητα ¨ Μια δική μου ιστορία στον τοίχο”,

διαβάστε τις δικές σας ιστορίες

και  ακούστε το υπέροχο τραγούδι ” Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο”

Δυναμώνουμε τον ήχο….

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Τα νέα μας | , στις 02-06-2018

Απολαμβάνουμε ένα τραγούδι του 1985 που γράφτηκε για να αφυπνίσει τον πλανήτη για την πείνα στην Αφρική.Ακούστε το δυνατά….https://www.youtube.com/watch?v=Zi0RpNSELas

Μεσογειακή διατροφή

0

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικό υλικό, Εργαστήρι Δεξιοτήτων | , στις 02-06-2018

Σωστότερο μοντέλο διατροφής για την πρόληψη των καρδιοπαθειών, του καρκίνου και άλλων παθήσεων, θεωρείται η Ελληνική παραδοσιακή διατροφή της δεκαετίας του ’60, η αποκαλούμενη σήμερα Μεσογειακή Δίαιτα.

Ακολουθήστε την επιλέγοντας:

• Το ελαιόλαδο για τη μαγειρική και τις σαλάτες.
  • Πολλές σαλάτες και φρούτα.
  • Ψωμί ολικής αλέσεως αντί του άσπρου.
  • Περισσότερες φορές την εβδομάδα όσπρια.
  • Περισσότερες φορές την εβδομάδα ψάρι αντί κρέατος.

Συμβουλευθείτε τη διατροφική πυραμίδα και τις σημειώσεις σας από το μάθημα και έπειτα απαντήστε στις ερωτήσεις του φύλλου εργασίας εδώ.

18 Μαΐου: Διεθνής Ημέρα Μουσείων

Συγγραφέας: ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 28-05-2018

Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), επιθυμώντας να αναδείξει τον ρόλο των Μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, όρισε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Το μήνυμα αυτής της επετείου είναι «να γίνουν τα Μουσεία φορείς πολιτισμικών ανταλλαγών, με σκοπό την ανάπτυξη της μόρφωσης και της αμοιβαίας κατανόησης, τη συνεργασία και την ειρήνη ανάμεσα στους λαούς».

Στις 18 Μαΐου  ολόκληρη η Αθήνα μετατρέπεται σε ένα ανοιχτό μουσείο, σε ένα σύσσωμο πομπό πολιτισμού  και δίνει έναν επιπλέον λόγο σε μικρούς και μεγάλους, Αθηναίους και τουρίστες να ανακαλύψουν τους θησαυρούς που κρύβουν οι μουσειακοί θύλακες της πόλης, με εντελώς ελεύθερη είσοδο σε εκθέματα και εκδηλώσεις.

Για περισσότερες πληροφορίες για τις εκδηλώσεις πατήστε εδώ