ΟΙ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΤΖΕΛΑ

ΦΡΑΝΚ ΜΑΚ ΚΟΡΤ

(ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ)

ΕΙΔΑΓΩΓΉ

Ο μικρός Φρανκ είναι ένα φτωχό αγόρι που ζει σε μια υποβαθμισμένη γειτονιά της επαρχιακής πόλης Λίμερικ της Ιρλανδίας.Η οικογένειά του είναι πάμφτωχη,ο πατέρας αλκοολικός και στην οικογένεια υπάρχουν άλλα τρία παιδιά τα οποία φυτοζωούν,αφού δεν μπορούν να μεγαλώσουν όπως αρμόζει σε παιδιά.Εκτός αυτών η Καθολική Εκκλησία τρομοκρατεί συνεχώς τους ανθρώπους της πόλης με την αιώνια τιμωρία και την κόλαση,αν δεν συμμορφώνονται με τους κανόνες της εκκλησίας.Το σχολείο φυσικά δεν πάει πίσω.Το ξύλο και οι βαριές ποινές είναι στο καθημερινό ωρολόγιο πρόγραμμα…

Στο Δημοτικό σχολείο του Λίμι (Λίμερικ) υπάρχουν εφτά ιεροδιδάσκαλοι και όλοι τους έχουν δερμάτινες λουρίδες,καλάμια και βέργες από δαμασκηνιά.Σε χτυπούν με τις βέργες στους ώμους,τον πισινό, τα πόδια και πιο συχνά απ’ όλα στα χέρια.Σε χτυπούν όταν αργείς στο μάθημα,όταν η μύτη του μολυβιού σου δεν είναι καλά ξυσμένη,όταν γελάς,όταν μιλάς κι όταν δεν ξέρεις κάτι.

Σε χτυπούν όταν δεν ξέρεις γιατί ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο,όταν δεν ξέρεις τον προστάτη άγιο του Λίμερικ,όταν δεν μπορείς να πεις το “Πιστεύω”,όταν δεν ξέρεις πόσο κάνει φεκαεννιά συν σαράντα εφτά ,όταν δεν ξέρεις πόσο κάνει σαράντα εφτά μείον δεκαεννιά,αν δεν ξέρεις τις κυριότερες πόλεις και τα προϊόντα και των τριαντα δύο κομητειών της Ιρλανδίας,αν δεν μπορείς να βρεις τη Βουλγαρία στον χάρτη που κρέμεται στον τοίχο γεμάτος φτυσιές,μύξες και πιτσίλες μελάνι που έχουν πετάξει επάνω του εξοργισμένοι μαθητές που αποβλήθηκαν για πάντα από το σχολείο.

Σε χτυπούν όταν δεν μπορείς να πεις το όνομά σου στα ιρλανδικά,όταν δεν μπορείς να πεις το “Αβε Μαρία” στα ιρλανδικά κι όταν δεν μμπορείς να ζητήσεις να πας στην τουαλέτα στα ιρλανδικά.

Βοηθάει πολύ να ακούς τα παιδιά από μεγαλύτερες τάξεις.Μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες για τον δάσκαλο που έχεις στην τάξη σου,τι του αρέσει και τι σιχαίνεται.

Ακόμη κι όταν σου δίνουν έξι ξυλιές στο κάθε χέρι με τη σανίδα από φλαμουριά ή τη βέργα από δαμασκηνιά με τους ρόζους εσύ δεν πρέπει να βάλεις τα κλάματα.Θα είσαι γυναικούλα.Υπάρχουν αγόρια που μπορούν να σε περιγελάσουν και να σε κοροϊδέψουν έξω στον δρόμο,αλλά ακόμη κι αυτά πρέπει να προσέχουν,επειδή θα έρθει κάποια μέρα που ο δάσκαλος θα χτυπήσει εκείνα με τη βέργα και τότε θα πρέπει να συγκρατήσουν τα δάκρυά τους στις κόγχες των ματιών τους ,αλλιώς θα ντρέπονται για πάντα.Μερικά παιδιά λένε ότι είναι καλύτερα να κλάψεις,επειδή αυτό ευχαριστεί τους δασκάλους.Αν δεν κλάψεις,τότε οι δάσκαλοι σε μισούν επειδή τους έχεις κάνει να φανούν αδύναμοι μπροστά σε όλη την τάξη και μέσα τους υπόσχονται ότι την επόμενη φορά θα σε κάνουν να χύσεις δάκρυα ή αίμα ή και τα δύο.

Τα μεγάλα παιδιά της πέμπτης τάξης λένε ότι στον κύριο Ο’ Ντία αρέσει να σε αρπάζει μπροστά σε όλη την τάξη,να στέκεται πίσω σου , να σε βουτάει από τις φαβορίτες και να σε σηκώνει από αυτές.Όρθιος,όρθιος ,λέει, μέχρι που εσύ πατάς στις μύτες των ποδιών σου και τα μάτια σου έχουν γεμίσει δάκρυα.Δεν θέλεις τα παιδιά στην τάξη να σε δουν να κλαις,αλλά το τράβηγμα από τις φαβορίτες φέρνει δάκρυα,άσχετα με το αν σου αρέσει ή όχι,κι αυτό αρέσει στον δάσκαλο.Ο κύριος Ο’ Ντία είναι ο μόνος δάσκαλος που μπορεί να φέρει πάντα δάκρυα από ντροπή.

Είναι καλύτερα να μην κλάψεις,γιατί πρέπει να συνεχίσεις να είσαι στο σχολείο με τα παιδιά και δεν θέλεις να χαρίσεις ικανοποίηση στους δασκάλους.

Αν ο δάσκαλος σε χτυπήσει,δεν υπάρχει λόγος να διαμαρτυρηθείς στον πατέρα σου ή στη μητέρα σου.Λένε πάντα,Σου άξιζε.Μην κάνεις σαν μωρό.

ΘΕΜΑΤΑ

1.Ποιος πιστεύετε ότι ήταν ο στόχος των αυστηρών τιμωριών και γενικά της σκληρής συμπεριφοράς των δασκάλων προς τα παιδιά του σχολείου;

2.Θεωρείτε ότι η συμπεριφορά των δασκάλων σχετίζεται με τη χαμηλή κοινωνική τάξη στην οποία ανήκουν τα παιδιά του συγκεκριμένου σχολείου;

3.Με ποιους κειμενικούς δείκτες θα στηρίζατε την απάντησή σας για τις αιτίες της αντίδρασης των παιδιών απέναντι στις τιμωρίες των δασκάλων;