ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ “Από το στάρι στο ψωμί”

Σήμερα Παρασκευή 24 Μάϊου επισκέφτηκε το σχολείο μας η επιστημονική ομάδα σχεδιασμού και υλοποίησης εκπαιδευτικών, αθλητικών και ψυχαγωγικών προγραμμάτων «Μικροί ήρωες». Τα παιδιά βίωσαν όλη τη διαδικασία παραγωγής του ψωμιού, από το όργωμα και τη σπορά έως το ζύμωμα και το ψήσιμο. Αφού πρώτα έμαθαν για την ιστορία του ψωμιού, την πορεία από τη σπορά μέχρι την κατανάλωση (σπορά, θερισμός,αλώνισμα, άλεσμα, ζύμωμα, ψήσιμο), τα παραδοσιακά γεωργικά εργαλεία, τα είδη ψωμιού και δημητριακών, τα επαγγέλματα που αφορούν σε όλη τη διαδικασία, τη διατροφική αξία, τη μυθολογία – ιστορία – θρησκεία, φόρεσαν τις ποδιές τους και ζύμωσαν το ψωμί τους. Όσο ψήνονταν το ψωμί, καθηγητές Φυσικής Αγωγής απασχολούσαν τα παιδιά με αθλητικές δραστηριότητες, κατάλληλα προσαρμοσμένες στην ηλικία τους. Στη δράση συμμετείχε μαζί μας και το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κωφών και Βαρυκόων.

stari psomi 2022 1080x1152 2