ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ 2018

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Σχολιάστε

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 1ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

Αγαπητοί Γονείς και Μαθητές μας,

Σας  παραθέτουμε το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων της προσεχούς Δευτέρας,  1ης Οκτωβρίου 2018, λόγω αδυναμίας του σχολείου την περασμένη Παρασκευή .Είναι αυτονόητο για εκπαιδευτικούς και μαθητές  που δεν θα μπορέσουν να το πληροφορηθούν ότι θα  λειτουργήσουν  με κατανόηση.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2018-2019

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει την Τρίτη  11 Σεπτεμβρίου  2018 και ώρα 08.30΄. Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του Σχολείου  την παραπάνω ώρα και έως τις 09.30΄ που θα γίνει η αποχώρησή τους για την συγκεκριμένη ημέρα και μόνον.

Καλό είναι να έχουν μαζί τους και σάκες, γιατί θα πάρουν τα  βιβλία της τάξης τους.

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές θα περάσουν στις αίθουσες (η Α΄τάξη με τους Γονείς)  και οι Γονείς & Κηδεμόνες των υπόλοιπων τάξεων θα αποχωρήσουν αφού πάρουν οδηγίες για τη λειτουργία του Σχολείου σχετικά με το πρόγραμμα πρωινού και ολοήμερου.

ΑΠΟ  ΤΗ   ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | 3 Σχόλια

Εγγραφή μαθητών στην Πρώτη Τάξη Σχ. Έτους 2018-2019

Εγγραφή μαθητών στην Πρώτη Τάξη

Αυτοσχέδιες μπάλες

Με  μεγάλη φαντασία και ευχαρίστηση  οι μαθητές  τριών τμημάτων , του Δ1 – ΣΤ1 – ΣΤ2, με την προτροπή και την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού  τους , Φυσικής Αγωγής  κου Κατιφέ Απόστολου, δημιούργησαν αυτοσχέδιες μπάλες από διάφορα υλικά, όπως χαρτί, σχοινί, μπαλόνια, ύφασμα…, ακόμα και τρόφιμα,  δίνοντας  με τον τρόπο αυτό  καλλιτεχνική όψη στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Σε  εμάς  τους μεγαλύτερους σε ηλικία  μας θύμισαν παλιότερες εποχές, τότε που με τον ίδιο τρόπο φτιάχναμε τις μπάλες μας, για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες για παιχνίδι.

Συγχαρητήρια για τις δημιουργίες τους !!!

Ακολουθούν φωτογραφίες από την έκθεσή τους:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ   ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣ  ΑΜΦΙΕΣΗΣ  2018

Με αστείρευτο κέφι και μεγάλη χαρά έγινε και φέτος ο αποκριάτικος διαγωνισμός αυτοσχέδιας αμφίεσης στο σχολείο μας. Τα παιδιά και φέτος με μεγάλη όρεξη και πολλή φαντασία εργάστηκαν και δημιούργησαν πρωτότυπες, ξεχωριστές μάσκες και αμφιέσεις. Μεταμφιεσμένα , αυτοπαρουσιάστηκαν  με σατυρική διάθεση  και ταιριαστά σκετσάκια, διασκεδάζοντας  τους συμμαθητές τους και φυσικά και  τους δασκάλους τους, πετυχαίνοντας μέσα από τη χαρά της δημιουργίας την διαφυγή από την καθημερινότητα. Το σχολείο πρόσφερε συμβολικά στους διακριθέντες ανοικτά εισιτήρια κινηματογράφου.

ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Β΄ ΤΑΞΗ