ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ιστορικά                                                                                                                                                 Το 9ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης  ιδρύθηκε το 1966. Αρχικά στεγάστηκε στο κτίριο   επί της πλατείας Ζωοδόχου Πηγής (Κίου  1, όπου στεγάζεται τώρα ο παιδικός σταθμός). Από το 2000 στεγάζεται σε νεόδμητο δημόσιο κτίριο του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων στη συμβολή των οδών Ζωοδόχου Πηγής 19 και Καβάλας 1.                                                           Υποδομή αιθουσών                                                                                                                             Το σχολείο διαθέτει 10 αίθουσες διδασκαλίας. Σε όλες τις αίθουσες λειτουργεί κλιματισμός και υπάρχει πίνακας μαρκαδόρου. Η διαδικτυακή σύνδεση γίνεται προσωρινά με φορητούς πομποδέκτες μέσω του ηλεκτρικού δικτύου.                                                                                                                                          Τμήμα  Ένταξης                                                                                                                                Το σχολείο  διαθέτει Τμήμα Ένταξης για μαθητές με ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες.                                                                                                                                Εργαστήριο  Πληροφορικής                                                                                                           Στο χώρο του σχολείου  λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 10 σταθερούς σταθμούς εργασίας . Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθεται  φορητός βιντεοπροβολέας.                                                                                                                                   Αίθουσα  Πολλαπλών  Χρήσεων                                                                                                Το σχολείο μας διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων η οποία χρησιμοποιείται και για τις εκδηλώσεις του σχολείου.Διαθέτει σταθερό προβολικό σύστημα  σε επιφάνεια προβολής διαστάσεων 3μ. χ 1.80 μ.                                                                                                            Αθλητικές   Εγκαταστάσεις                                                                                                           Οι αθλητικές εγκαταστάσεις που υπάρχουν στο κτιριακό συγκρότημα είναι τα γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ, που βρίσκονται στο προαύλιο του Σχολείου.                                     Βιβλιοθήκη                                                                                                                                              Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Λειτουργεί προσωρινά σε μικρό χώρο – είσοδος από Β΄ τάξη- με ευθύνη των εκπαιδευτικών κάθε τμήματος. Τα βιβλία προέρχονται  από αγορές και  δωρεές .