Οικοκώδικας του σχολείου

Ο «Οικοκώδικας»του σχολείου μας ,δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολεία ανοιχτά για την προστασία του κλίματος”και  αποτελεί μια ενεργή περιβαλλοντική πρακτική  που συντάχθηκε από την ενεργειακή ομάδα του ΣΤ2 .Είναι ένα σύνολο κανόνων περιβαλλοντικής συμπεριφοράς στο σχολείο και στο σπίτι  και πρέπει να   τηρηθεί από όλους πιστά η εφαρμογή του και αν χρειαστεί κάθε χρόνο να ανανεώνονται οι δεσμεύσεις προς αυτόν.

Στόχος  είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών/τριών μας σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες στη λήψη αποφάσεων, στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή των δράσεων, ώστε το σχολείο τους να γίνει κοινότητα αειφορικής συμβίωσης σε παιδαγωγικό αλλά και πρακτικό επίπεδο.