Οι εκπαιδευτικοί , η διευθύντρια ,η σχολική νοσηλεύτρια & το υπόλοιπο προσωπικό του 93ου Δ.Σ. Αθηνών
εύχονται στους μαθητές και τις μαθήτριες μας, καθώς και στις οικογένειές τους:
“Καλό και ξένοιαστο Καλοκαίρι!
Ραντεβού τον Σεπτέμβρη!
Ιούν 21
Ιούν 21
Την Παρασκευή 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης όλων των τάξεων του σχολείου. Οι μαθητές παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς, χορογραφίες, σκυταλοδρομίες, αγώνες καλαθοσφαίρισης.
Ευχαριστούμε τον κ. Τάσο Αρτόπουλο για τη διοργάνωση των σκυταλοδρομιών και του αγώνα μπάσκετ, την κ. Παρή Παπανικολάου για τους παραδοσιακούς χορούς και τις ευφάνταστες χορογραφίες και την κ. Φαίη Λάμπρου για τον παραδοσιακό χορό του Ε’1.
Ιούν 11
Αγαπητοί γονείς , σύμφωνα με την απόφαση του Δημάρχου Αθηναίων, αναστέλλεται η λειτουργία των Δημοτικών σχολείων την Τετάρτη 12 Ιουνίου και την Πέμπτη 13 Ιουνίου λόγω του καύσωνα.
Η γιορτή λήξης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή το πρωί στις 08:15 και αμέσως μετά θα δοθούν οι τίτλοι προόδου.
Με εκτίμηση
Η Διευθύντρια
Φίλιου Σταυρούλα
Ιούν 11
Την Τρίτη 4 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε ο διαγωνισμός φιλαναγνωσίας. Παρακάτω παρατίθενται τα αποτελέσματα του διαγωνισμού. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος!!!!
93ου Δ.ΣΧ.ΑΘΗΝΩΝ
ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ | ΒΑΘΜΟΣ |
01 | 95% |
02 | 100% |
05 | 80% |
06 | 85% |
07 | 100% |
08 | 78% |
09 | 90% |
12 | 92,5% |
13 | 50% |
14 | 83% |
Ιούν 10
ΗΛΙΑΣΗ
Απαιτεί επείγουσα θεραπεία καθώς μπορεί να βλάψει τον εγκέφαλο, την καρδιά, τους νεφρούς και τους μυς σας. Η ζημιά επιδεινώνεται όσο περισσότερο καθυστερεί η θεραπεία, αυξάνοντας τον κίνδυνο σοβαρών επιπλοκών
Ηλίαση: Συμπτώματα
Τα σημάδια και τα συμπτώματα ηλίασης περιλαμβάνουν:
Υψηλό πυρετό: το κύριο σημάδι θερμοπληξίας είναι θερμοκρασία σώματος 38-39 C ή υψηλότερη.
Διαταραχές συνείδησης: από θερμοπληξία μπορούν να προκύψουν σύγχυση, ταραχή, διαταραχές στην ομιλία, ευερεθιστότητα, παραλήρημα, επιληπτικές κρίσεις.
Υπόταση
Εφίδρωση
Ναυτία και έμετο: μπορεί να προκαλέσει ανακατωσούρα στο στομάχι ή εμετό.
Ερυθρότητα στο δέρμα: το δέρμα σας μπορεί να γίνει κόκκινο καθώς αυξάνεται η θερμοκρασία του σώματός σας.
Ταχύπνοια: η αναπνοή σας μπορεί να γίνει γρήγορη και ρηχή.
Αύξηση του καρδιακού ρυθμού: ο παλμός σας μπορεί να αυξηθεί σημαντικά, επειδή το θερμικό σοκ δημιουργεί τεράστιο βάρος στην καρδιά σας για να σας βοηθήσει να δροσίσετε το σώμα σας.
Πονοκέφαλο: το κεφάλι σας μπορεί να είναι βαρύ και να βουίζει.
Ηλίαση: Πότε πρέπει να επισκεφθείτε γιατρό
Σε περίπτωση σοβαρής ηλίασης, δηλαδή, θερμοπληξίας μπορεί να εκδηλωθούν σπασμοί, παραισθήσεις και παραλήρημα. Αρκετές φορές υπάρχει ανιδρωσία, ακούσια ούρηση και αφόδευση και η θερμοκρασία του σώματος μπορεί να φτάσει στους 41 βαθμούς Κελσίου.
Στην περίπτωση της θερμοπληξίας ο ασθενής είναι σοβαρά πάσχων και πρέπει άμεσα να μεταφέρεται σε νοσηλευτικό ίδρυμα, όπου γίνεται θεραπεία με ενδοφλέβια χορήγηση υγρών και εντατική παρακολούθηση των ζωτικών παραμέτρων.
Στο στάδιο αυτό, εάν η σοβαρή ηλίαση δεν αντιμετωπιστεί άμεσα μπορεί να είναι απειλητική και για την ίδια τη ζωή.
Ηλίαση: Πρώτες βοήθειες και θεραπεία Συνέχεια ανάγνωσης
Ιούν 05
Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης έφτιαξαν κρέπες με τη βοήθεια της δασκάλας των Γαλλικών, κ. Γιαννιτσοπούλου Εύης. .Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και έφεραν υλικά με σαφή προτίμηση στη σοκολάτα. Μετα συνεργάστηκαν ώστε να μαζέψουνε όλα τα σκουπίδια και να αφήσουνε τον χώρο καθαρό. Μιλήσανε για τα υλικά και την περιοχή προέλευσης της κρέπας, τη Βρετάνη, γιατί η κουζίνα σημαίνει μοίρασμα και πολιτισμό.
Μάι 22
Μάι 14
Ανακοίνωση για τη διεξαγωγή του Σχολικού Διαγωνισμού Φιλαναγνωσίας 2023-2024
Ο διαγωνισμός Φιλαναγνωσίας της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης θα διεξαχθεί την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024 και ώρα 1.30 – 2.45 μ.μ στην αίθουσα της τάξης Γ1.
Οι μαθήτριες και οι μαθητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή θα έχουν μαζί τους:
Θα κληθούν να απαντήσουν σε ερωτήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου.
Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου και στο χώρο της Σχολικής Βιβλιοθήκης, χωρίς να αναφέρεται το όνομα του παιδιού που συμμετείχε, αλλά με τον κωδικό, που θα πάρει την ημέρα του Διαγωνισμού.
Η υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης
Σοφία Σιμιτζόγλου
Απρ 26
Απρ 10
Οι μαθητές της Β΄ τάξης περιηγήθηκαν στο άλσος της Καισαριανής, περπάτησαν στα μονοπάτια και ανάμεσα στα ολάνθιστα φυτά στα πλαίσια του προγράμματος ” Τα ίχνη του δάσους”|.
Απρ 09
Η 4η Απριλίου καθιερώθηκε ως πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων και τη φροντίδα των αδέσποτων ζώων. Έγινε προσφορά τροφής από τους μαθητές του σχολείου μας σε καταφύγιο αδέσποτων ζώων. Οι μαθητές του Δ’1 με την καθοδήγηση της δασκάλας τους , κυρίας Μαχαίρα Δώρας έφτιαξαν ένα κολάζ σχετικό.
Με τη σειρά τους οι μαθητές του Β’3 στα πλαίσια του βιωματικού εργαστηρίου Φιλαναγνωσίας διάβασαν παραμύθι για τα ζώα με την υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κυρίας Σιμιτζόγλου Σοφίας.
Μαρ 26
Μαρ 05
Η εκπαιδευτικός των Εικαστικών, κ. Κωνσταντινίδου Εύα, δέχεται τους γονείς των μαθητών/τριών την πρώτη Πέμπτη του μήνα στις 13.20
Φεβ 23
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2024-25
Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από την
Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024.
Κατά το σχολικό έτος 2024-25 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018( ΠΔ 79/2017).
Απαιτούμενα δικαιολογητικά:
Ώρες εγγραφών: Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη 8.30-12.30 Παρασκευή: 9.00-12.30
ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 93ου Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ
Φεβ 15
Η υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κ. Σοφία Σιμιτζόγλου διοργανώνει Διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας 2023-2024 με θέμα: ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.
Ποιοι παίρνουν μέρος:
~Οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ’-Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ του 93ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.
Το πρόγραμμα δεν περιορίζεται μόνο στην ανάγνωση, αλλά δίνει αφορμή στον/στην εκπαιδευτικό να εργαστεί διαθεματικά με το τμήμα του, να ερευνήσουν, να ανταλλάξουν σκέψεις και προβληματισμούς, ώστε οι μαθητές να γίνουν ενεργοί αναγνώστες.
~Κάθε παιδί που θα αποφασίσει να συμμετάσχει στο διαγωνισμό θα πρέπει να διαβάσει 2 βιβλία από αυτά που έχουν οριστεί για την τάξη που φοιτά και θα τα έχει μαζί του την ημέρα του διαγωνισμού.
~Αργότερα, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί έγκαιρα οι μαθητές θα κληθούν να απαντήσουν σε συγκεκριμένα ερωτηματολόγια ανάλογα με τα βιβλία που θα επιλέξουν να διαβάσουν.
~Κάθε παιδί θα πρέπει να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικές με τα βιβλία που διάβασε.
~ Η διάρκεια του διαγωνισμού θα είναι μιάμιση ώρα.
~Τα παιδιά που θα απαντήσουν σωστά θα βραβευτούν για αυτή τους την προσπάθεια.
Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο Διαγωνισμό μέχρι και τις 29 Φεβρουαρίου 2024!
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ
Γ’ ΤΑΞΗ
1. « Πώς πήγαμε στο φεγγάρι», εκδ. Μεταίχμιο, Δ. Σιμόπουλος
2. « Πώς γεννιούνται τ’ άστρα», εκδ. Μεταίχμιο, Δ. Σιμόπουλος
Δ΄ ΤΑΞΗ
3. «Μεγάλοι Επιστήμονες, συλλογικό έργο», Εκδ. ΕρευνητέςΣΤ΄ ΤΑΞΗ
Φεβ 06
Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ενημερώθηκαν από τον ψυχολόγο της οργάνωσης “ΕΛΙΖΑ” , κ. Μάντη Παναγιώτη, για τις μορφές κακοποίησης των παιδιών και τη σημασία της πρώιμης παρέμβασης στις περιπτώσεις κακοποίησης/παραμέλησης των παιδιών.
Η “ΕΛΙΖΑ” 10454 είναι μη κερδοσκοπικό σωματείο, με σκοπό την προστασία παιδιών που έχουν υποστεί ή κινδυνεύουν να υποστούν κακοποίηση ή παραμέληση. Μπορείτε να επισκεφθείτε το site της οργάνωσης για περισσότερες πληροφορίες.
Ιαν 30
Σήμερα 30 Ιανουαρίου η Εκκλησία γιορτάζει τους τρεις Ιεράρχες, τους προστάτες των Γραμμάτων. Με τον όρο Τρεις Ιεράρχες, αναφερόμαστε συνοπτικά στους τρεις επιφανείς Αγίους και θεολόγους: Βασίλειο τον Μέγα, Ιωάννη τον Χρυσόστομο και Γρηγόριο τον Ναζιανζηνό.
Για τη σοφία τους και τη χριστιανική τους ζωή, η Ορθόδοξη Εκκλησία τους ονόμασε αγίους και γιορτάζουν ο καθένας ξεχωριστά. Αλλά επειδή δημιουργήθηκε μια διαφωνία μεταξύ των χριστιανών για το ποιος από τους τρεις πρόσφερε τα περισσότερα, αποφασίστηκε και καθιερώθηκε από τα τέλη του 4ου αιώνα να υπάρχει και για τους τρεις μια κοινή γιορτή στις 30 Ιανουαρίου κάθε έτους.
Βασίλειος ο Μέγας
Ο Άγιος Βασίλειος ή Βασίλειος Καισαρείας, υπήρξε επίσκοπος Καισαρείας και θεωρείται Πατέρας της Εκκλησίας και ένας εκ των μεγαλύτερων θεολόγων της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Η συμβολή του στην χριστιανική θεολογία θεωρείται κεφαλαιώδης, ενώ σ΄ αυτόν αποδίδεται και η «θεία λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου». Ο Μέγας Βασίλειος σπούδασε στην Αθήνα και θεωρούσε πολύ σημαντική τη μελέτη των κλασσικών συγγραφέων και της ελληνικής φιλοσοφίας. Η συμβολή του στην ανάπτυξη των γραμμάτων και της φιλανθρωπίας τον κατέστησαν μια από τις μεγαλύτερες μορφές της Χριστιανικής παράδοσης.
Ιωάννης ο Χρυσόστομος
Θεωρείται πως η γλώσσα του «έσταζε μέλι» καθώς υπήρξε ο πιο χαρισματικός ρήτορας της εποχής του. Διετέλεσε Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως και αφιέρωσε τη ζωή του στην ανάπτυξη της φιλανθρωπίας. Μάλιστα τα ημερήσια συσσίτια που οργάνωσε έτρεφαν 7.000 ανθρώπους!
Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός
Γνωστός και με το προσωνύμιο «θεολόγος», ο Γρηγόριος υπήρξε Πατριάρχης Κωνσταντινούπολης τον 4ο αιώνα. Η επιρροή του στην Τριαδική θεολογία θεωρείται τόσο σημαντική που έγινε γνωστός ως «Τριαδικός Θεολόγος». Τα περισσότερα από τα έργα του επηρεάζουν τους σύγχρονους θεολόγους, ειδικά όσον αφορά τα τρία Πρόσωπα της Αγίας Τριάδας. Υπήρξε φίλος του Μεγάλου Βασιλείου καθώς και του αδελφού του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης.
Ιαν 25
Ιαν 25
Ένα όμορφο πρωινό τα κορίτσια της Στ΄ τάξης, η Μαριλίνα, η Μελίνα, η Ελένη, η Λήδα, η Άρτεμις, η Έσθερ και η Δήμητρα καθώς έρχονται συχνά στο χώρο της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης, είχαν μία όμορφη ιδέα. Να φτιάξουν μία αφίσα με όμορφα μηνύματα.
Η υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης, κ. Σιμιτζόγλου Σοφία ευχαριστεί και συγχαίρει τα κορίτσια για την όμορφη ιδέα τους αλλά και τα ωραία μηνύματα που έχουν γράψει. Η δημιουργία τους θα μείνει για πάντα στη Βιβλιοθήκη μας!!!!
Δεκ 22
Δεκ 22
Δεκ 22
Κυρίες και κύριοι, αγαπητοί ακροατές και ακροάτριες,
Οι μαθητές της ΣΤ2′ τάξης του 93ου Δ.Σ. Αθήνας σας παρουσιάζουν τη ραδιοφωνική θεατρική παράσταση “Το πνεύμα των Χριστουγέννων”, βασισμένη στο κλασικό μυθιστόρημα του Τσαρλς Ντίκενς.
Την ιστορία του Σκρουτζ την έγραψε ο μεγάλος Άγγλος συγγραφέας του 19ου αιώνα, Τσαρλς Ντίκενς, φτιάχνοντας έναν ήρωα που αποτέλεσε από τότε το απόλυτο πρότυπο του τσιγκούνη. Εκδόθηκε για πρώτη φορά στις 19 Δεκεμβρίου του 1843 και είχε μεγάλη επιτυχία, τόσο στους απλούς ανθρώπους όσο και στους κριτικούς.
Η ιστορία αυτή, έμεινε στην Ιστορία.
Καθίστε αναπαυτικά και καλή ακρόαση!
Δεκ 22
Τη Δευτέρα 18/12/2023 τα παιδιά της Γ΄1 τάξης με τη βοήθεια του δασκάλου Θεατρικής Αγωγής κ.Παύλου Βασίλειου παρουσίασαν τις όμορφες μικρές χριστουγεννιάτικες ιστορίες τους στον χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης. Την παρακολούθησαν τα παιδιά του Γ΄2 αλλά και μαθητές της Δ΄ τάξης. Μετά με τη βοήθεια της δασκάλας τους, κ. Σιμιτζόγλου Σοφίας, τραγουδήσανε όλοι μαζί χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα της πατρίδας μας.
Μπράβο στα παιδιά για τις όμορφες ιστορίες τους.
Δεκ 14
Δεκ 13
Δεκ 04
Το Σάββατο 02/12 ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων έφερε το πνεύμα των Χριστουγέννων στο σχολείο μας, στολίζοντας το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Οι μικροί μαθητές γεύτηκαν λιχουδιές και έγραψαν το γράμμα στον Άγιο Βασίλη . Σας ευχαριστούμε για τη χαρά που χαρίσατε στα παιδιά.
Ο σύλλογος διδασκόντων και η διευθύντρια του 93ου Δ.Σ. εύχεται σε όλους καλές γιορτές με υγεία!!!
Νοέ 23
Τη Δευτέρα 20/11/2023 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία αστρονομική βραδιά στο Δημοτικό μας σχολείο! Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων απόλαυσαν μια αστροβραδιά που ξεκίνησε με εισαγωγική ομιλία του Παναγιώτη Καζασίδη για το ηλιακό σύστημα και τι υπάρχει έξω από αυτό. Ακολούθησε παρατήρηση του Κρόνου, της Σελήνης και του Δία, καθώς και ανοικτών σμηνών, σε μια εξαιρετική βραδιά με φοβερό θέαμα, μέσα από τα τηλεσκόπια της Ελληνικής Ερασιτεχνικής Αστρονομικής Ένωσης.
Νοέ 07