ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στη δράση Lets do it Greece 2024.  Κάθε χρόνο,  μια μέρα απ’ άκρη σ’ άκρη σε όλη την Ελλάδα, βγαίνουμε έξω, φροντίζουμε το περιβάλλον μας και δείχνουμε ότι με μια απλή θετική κίνηση μπορούμε, εμείς οι ίδιοι, να γίνουμε η αλλαγή που περιμένουμε.

Στόχος η ανάπτυξη του εθελοντισμού, η δημιουργία ενεργών πολιτών, η φροντίδα και η προστασία του περιβάλλοντος. Προμηθευτήκαμε γάντια και σακούλες από το Δήμο Καρδίτσας και αναλάβαμε δράση. Καθαρίσαμε  την αυλή του σχολείου μας και το γειτονικό πάρκο.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

4 Απριλίου, Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας και Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων και στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκαν ορισμένες δράσεις. Η κτηνίατρος κ. Βάνα Καρανάσιου ενημέρωσε τα παιδιά για τα δικαιώματα των ζώων και παρουσίασε στα παιδιά 2 σκυλάκια και τους εξήγησε για την  ιατρική φροντίδα που χρειάζονται. Τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν απέναντι στα ζώα και έμαθαν τις σωστές και λάθος συμπεριφορές προς αυτά . Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βάνα Καρανάσιου για τις χρήσιμες πληροφορίες και την παρουσία της στο χώρο του σχολείου μας.

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε 2 αφίσες με τα δικαιώματα των ζώων.

Τέλος διαβάσαμε το παραμύθι ο “Κτηνίατρος” .

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου , την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς, Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα το 1966.

Με αφορμή αυτή την ημέρα , τα παιδιά έφεραν στο σχολείο τα αγαπημένα τους παιδικά βιβλία- παραμύθια και τα παρουσίασαν στις ολομέλειες των τμημάτων. Στη συνέχεια έγραψαν τον τίτλο και ζωγράφισαν το εξώφυλλο του βιβλίου τους. Τέλος κατασκεύασαν   σελιδοδείκτες.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στο θεματικό άξονα ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ υλοποιήσαμε πρόγραμμα με τίτλο “Αγαπώ και προσέχω το δάσος”. Στόχος μας να αποκτήσουν γνώσεις για το φυσικό περιβάλλον και το δάσος. Να αναπτύξουν αισθήματα φροντίδας και υπευθυνότητας απέναντι στο δάσος.

Σας παρουσιάζουμε ορισμένες από τις δράσεις μας.

Συζητήσαμε για το δάσος και ζωγραφίσαμε σε ελεύθερο σχέδιο “περπατώντας μια μέρα στο δάσος”.

Φτιάξαμε τα δεντράκια του δάσους.

Ζωγραφίσαμε με πινέλα το δάσος στις εποχές του χρόνου.

2 1

Γνωρίσαμε τα ζώα του δάσους.

3 1 18

Συζητήσαμε τα οφέλη του δάσους , αλλά και τους κινδύνους που το απειλούν .Μιλήσαμε για την αναδάσωση.

1 3

Εστιάσαμε στις φωτιές που απειλούν τα δάση και δημιουργήσαμε μια ομαδική κατασκευή  με το σύνθημα “από ένα δέντρο γίνονται χιλιάδες σπίρτα, από ένα σπίρτο καίγονται χιλιάδες δέντρα”. Μια ιδέα που δανειστήκαμε από το 6ο Νηπιαγωγείο Διαβατών.

Δημιουργήσαμε μια ιστορία για το δάσος με τίτλο “Μια βόλτα στο δάσος”

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

25η Μαρτίου

Την επέτειο της εθνικής εορτής της 25ης Μαρτίου γιορτάσαμε  στο σχολείο μας. Τα παιδιά παρουσίασαν δύο  θεατρικά  “Το κρυφό σχολειό” και  “Για την Ελευθερία”, απήγγειλαν ποιήματα για τον Ευαγγελισμό , τραγούδησαν και χόρεψαν.  Συγχαρητήρια σ΄ όλα τα παιδιά , τα Ελληνόπουλά μας. Το σκηνικό της γιορτής μας.

6 1 5

Διπλή γιορτή ,  ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου από τη μια και η Επανάσταση του 1821 από την άλλη.  Σας παρουσιάζουμε μερικές από τις κατασκευές μας.                 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!

3 1

ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΣ

Σε συνεργασία με το 39ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας παρακολουθήσαμε σήμερα Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 παράσταση ,στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, από τον ταχυδακτυλουργό- μάγο Φινέα. Μικροί και μεγάλοι περάσαμε υπέροχα. Διασκεδάσαμε , γελάσαμε, συμμετείχαμε ενεργά και βοηθήσαμε τον κ. Φινέα να εκτελέσει με επιτυχία τα μαγικά του.

BeFunky collage 75 20

ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα κατά της Σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με κεντρικό σύνθημα ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ δημιουργήσαμε ατομικές και ομαδικές κατασκευές. Κάποιες ιδέες τις δανειστήκαμε από το διαδίκτυο.

ΜΑΡΤΙΟΣ

Ο Μάρτης είναι ένα παλιό έθιμο , όπου τα παιδιά φορούν στον καρπό τους ένα βραχιολάκι φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη  και κόκκινη κλωστή. Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση ο Μάρτης προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών  από τον πρώτο  ήλιο της Άνοιξης , να μην καούν. Ακολουθώντας το έθιμο φορέσαμε κι εμείς τα μαρτάκια μας και το χαρήκαμε πολύ.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό μουσείο που δημιούργησαν οι μαθητές της  Δ΄ Τάξης   του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας. Τα παιδιά παρατήρησαν διάφορα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι στη Θεσσαλία σε παλιότερες εποχές για τις οικιακές, αγροτικές και επαγγελματικές τους εργασίες. Ευχαριστούμε θερμά το διευθυντή του σχολείου κ. Δ. Σπυρόπουλο για τη φιλοξενία και την εξαιρετική συνάδελφο κ. Ε. Μπασδέκη για την ξενάγηση στο μουσείο που δημιούργησε σε συνεργασία με τους μαθητές της.