Σχολική Διαμεσολάβηση – μια καινοτόμα πρακτική για την πρόληψη της βίας και του εκφοβισμού στα σχολεία

IMG 20240527 103449

Στα πλαίσια πρόληψης της βίας, εφαρμογής μη τιμωριτικών πρακτικών και ενίσχυσης των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, υλοποιείται για πρώτη φορά στο σχολείο μας ο θεσμός της σχολικής διαμεσολάβησης.

Η διαμεσολάβηση στο σχολείο είναι ένας τρόπος ειρηνικής επίλυσης συγκρούσεων και πραγματοποιείται από μαθητές – διαμεσολαβητές που λειτουργούν ως ειρηνοποιοί στις διαμάχες των συμμαθητών τους.

IMG 20240527 164444

Μετά από κλήρωση, επιλέχθηκαν 6 μαθητές, οι οποίοι μετά από σχετική εκπαίδευση, ανέλαβαν τον ρόλο των διαμεσολαβητών. Οι μαθητές που εμπλέκονται σε καυγά ή νιώθουν περιθωριοποίηση, μετά από γραπτό αίτημα προς τους διαμεσολαβητές, καλούνται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο με σκοπό να συζητήσουν το πρόβλημα και να βρεθεί μια λύση. Στο τέλος, υπογράφεται ένα “συμβόλαιο”, στο οποίο πρέπει να συμφωνούν και τα δύο μέρη που είναι σε σύγκρουση.

IMG 20240527 164525

Σκοπός του προγράμματος διαμεσολάβησης είναι να περιοριστούν τα αυταρχικά μοντέλα επίλυσης συγκρούσεων, να καλλιεργηθεί η υπευθυνότητα στα παιδιά και φυσικά να μειωθούν τα περιστατικά βίας καλλιεργώντας συνθήκες συνεργασίας και αλληλεγγύης.

Το υλικό με το οποίο εκπαιδεύτηκαν οι μαθητές και οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της διαδικασίας, είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και έχει υλοποιηθεί από τον οργανισμό Αντιγόνη ο οποίος έκανε καμπάνιες ενημέρωσης και εκπαίδευσης σε δημοτικά και γυμνάσια.

school mediation

Η διαμεσολάβηση χρησιμοποιείται ευρέως σε σχολεία της Ευρώπης και της Αμερικής και φέρει σημαντικά αποτελέσματα στην πρόληψη και μείωση της βίας και του εκφοβισμού στα σχολεία.

Ευελπιστούμε και θα προσπαθήσουμε από τη μεριά μας να συνεχίσει να υλοποιείται και στο σχολείο μας.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της διαμεσολάβησης,

Σταματίου Ελένη

Χασάκιοϊλη Ιωάννα