After School-Κοινωνικό Φροντιστήριο για παιδιά μεταναστών & προσφύγων

Η Μη Κυβερνητική Οργάνωση CIVIS PLUS διεξάγει σειρά προγραμμάτων που αφορούν στην εκπαίδευση παιδιών με μεταναστευτική καταγωγή και των γονιών τους. Μεταξύ αυτών το κοινωνικό φροντιστήριο «After School», που παρέχει δωρεάν μαθήματα ελληνικών σε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου αλλά και στους γονείς τους.Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι η ομαλή ένταξη των παιδιών μεταναστών και προσφύγων στο σχολικό περιβάλλον και γενικότερα στην κοινωνία. Η ακαδημαϊκή ενίσχυση των παιδιών με μεταναστευτικό υπόβαθρο θα βοηθήσει άμεσα στη μείωση των πιθανοτήτων πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου καθώς και στον περιορισμό των διακρίσεων και του κοινωνικού αποκλεισμού. Το Κοινωνικό Φροντιστήριο «After School» θα παρέχει: μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε παιδιά μεταναστών και προσφύγων, δημιουργικές δραστηριότητες για τα παιδιά (θέατρο, παιχνίδι, χορό, μουσική, κ.τ.λ.), επισκέψεις σε μουσεία και χώρους τέχνης,μαθήματα ελληνικών στους γονείς, μαθήματα ελληνικών σε ανήλικους μετανάστες, πρόσφυγες, αιτούντες άσυλο. Οι εθελοντές-εκπαιδευτές που θέλουν να συμμετέχουν στο “After School” καθώς και οι οικογένειες μεταναστών και προσφύγων μπορούν να δηλώνουν το ενδιαφέρον τους καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα με τα στοιχεία επικοινωνίας τους (όνομα, επώνυμο, τηλέφωνο, e-mail) στο project@civisplus.gr ή μπορούν να τηλεφωνήσουν στο 211 0121441 (ώρες επικοινωνίας: 9.00-17.00). Facebook page: “After School-Κοινωνικό Φροντιστήριο για παιδιά μεταναστών & προσφύγων”
Κωλέττη 42   Χάρτες Google

Χάρτης Τοποθεσίας Μαθημάτων