Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου μας θα λειτουργήσει από 16/9/2024 προσωρινά μέχρι τις 15.50 ΜΟΝΟ για τους μαθητές των τάξεων Α’ έως Δ’ λόγω έλλειψης προσωπικού. Θα ενημερωθείτε αμέσως μόλις το πρόγραμμα τεθεί στην κανονική του λειτουργία.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση και τη συνεργασία σας.

Χαιρετισμός Διευθυντή

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Με μεγάλη χαρά σάς καλωσορίζω στη νέα σχολική χρονιά. Η έναρξη του σχολείου είναι πάντα μια περίοδος γεμάτη ενθουσιασμό και ελπίδα για νέα ξεκινήματα. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, θα έχουμε όλοι την ευκαιρία να χτίσουμε στις εμπειρίες του παρελθόντος και να δημιουργήσουμε ένα θετικό και υποστηρικτικό περιβάλλον μάθησης για τα παιδιά μας, που προάγει την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία.

Στόχος μας είναι κάθε παιδί να μπορεί να ανακαλύψει τις δυνατότητες και τα ενδιαφέροντά του, να ενισχύσει την αυτοπεποίθησή του και να εξελιχθεί τόσο ακαδημαϊκά όσο και προσωπικά. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, οι εκπαιδευτικοί και το προσωπικό του σχολείου θα δουλέψουμε σκληρά, για να προαγάγουμε τη γνώση, την υπευθυνότητα, την αυτοπειθαρχία και τη συνεργασία των μαθητών μας. Είμαστε εδώ για να στηρίξουμε τα παιδιά σας σε κάθε βήμα τους και να τα ενθαρρύνουμε να προσπαθούν για το καλύτερο.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και ευελπιστούμε για την αμέριστη υποστήριξή σας στο έργο μας.

Σας εύχομαι από καρδιάς καλή σχολική χρονιά με υγεία, πρόοδο και όμορφες αναμνήσεις.

Με εκτίμηση,
Γουλιέλμος Δούναβης
Διευθυντής 88ου Δ.Σ. Αθηνών

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να διαβάσετε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού προς τους γονείς / κηδεμόνες για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Μήνυμα Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού  για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2024-25

Αγιασμός σχολικού έτους 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για το νέο διδακτικό έτος 2024-2025 θα γίνει την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 8.30 π.μ. στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Τα παιδιά δε θα έχουν τσάντα μαζί τους την ημέρα του αγιασμού, καθώς βιβλία θα παραλάβουν την επόμενη ημέρα.

Την Πέμπτη 12/9/24 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, όσον αφορά το Πρωινό του πρόγραμμα (8.15-13.15).

Αυτή τη στιγμή δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν θα λειτουργήσει και το Ολοήμερο από την πρώτη μέρα (12/9), καθώς αναμένουμε ακόμα τοποθετήσεις εκπαιδευτικών. Σε κάθε περίπτωση – και αν τοποθετηθεί διδακτικό προσωπικό στο σχολείο μας τις επόμενες μέρες – θα γίνει προσπάθεια να ξεκινήσει το συντομότερο και το Ολοήμερο Πρόγραμμα. Θα ενημερωθείτε σχετικά τις επόμενες μέρες.

Οι δάσκαλοι των τμημάτων θα ανακοινωθούν την ημέρα του αγιασμού.

Μετά τον αγιασμό τα παιδιά θα αποχωρήσουν, εκτός από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης που θα παραμείνουν στο σχολείο για λίγο, προκειμένου να υπάρχει μια πρώτη γνωριμία με τη δασκάλα του τμήματος.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Με εκτίμηση,

Γουλιέλμος Δούναβης

Διευθυντής 88ού Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Καλό καλοκαίρι!

Οι μαθητές του 88ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών σας εύχονται καλό καλοκαίρι με υπέροχες ζωγραφιές που έφτιαξαν στο εργαστήριο πληροφορικής!

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία υποβολής αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25.

ΦΕΚ για την εισαγωγή μαθητών σε Μουσικά Σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

Μουσικά Σχολεία 2024-2025

Ενημέρωση σχετικά με τις εγγραφές, μετεγγραφές μαθητών-τριών Α’ βάθμιας και Β’ βάθμιας Εκπαίδευσης

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Καλλιτεχνικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία υποβολής αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Καλλιτεχνικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25.

ΦΕΚ για την εισαγωγή μαθητών σε Καλλιτεχνικά Σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2024-2025