Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 δεν θα γίνουν μαθήματα για τους μαθητές της Ε΄ τάξης, καθώς επίσης και την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017 δεν θα γίνουν μαθήματα για τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.

Οι εκπαιδευτικοί των Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων κατά τις ημέρες αυτές θα παρακολουθήσουν επιμορφωτική ημερίδα, η οποία πραγματοποιείται με την έγκριση του Περιφερειακού Διευθυντή Π.Ε. & Δ.Ε. Αττικής. (Φ.15.1/17336/7-11-2017) και σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 161/1998 τ. Α΄ Άρθρο 14.

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω αναβολής της γιορτής για το Πολυτεχνείο και κατόπιν σχετικής αποφάσεως του Υπουργείου, η εκδήλωση  θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου και ώρα 10:00π.μ. Η γιορτή δεν επηρεάζει τις ώρες άφιξης και αναχώρησης των μαθητών.

politexneio

Πολυτεχνείο

Νοε 17

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου όπως απεικονίστηκε μέσα από ζωγραφιές των μαθητών, όπως ήχησε στα αυτιά και την καρδιά μας μέσα από το συγκλονιστικό ραδιοφωνικό μήνυμα του σταθμού των φοιτητών, όπως πολύ εύστοχα συνδυάστηκε με το συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη και την χαρακτηριστική φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση και έτσι όπως απαθανατίστηκε από τους φωτογράφους της εποχής. Είναι η παντοτινή, σύσσωμη αντίσταση του ελληνικού λαού σε κάθε μορφής καταπίεση, σε κάθε μορφής δυνάστη. Είναι η αθάνατη κι ασίγαστη ψυχή που καλεί πάντα για ξεσηκωμό για ελευθερία, δικαιοσύνη και δημοκρατία σε αυτόν τον τόπο που ονομάζεται Ελλάδα!

Σας ενημερώνουμε για προγραμματισμένες δραστηριότητες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας όπως τις λάβαμε με τα σχετικά έντυπα.

Καλλιτεχνικό Εργαστήρι

Συμβουλευτική γονέων

Η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων μετατέθηκε λόγω μη προσέλευσης μελών για την Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 18:00. Παρατίθεται η νέα σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου.

Γενική Συνέλευση Συλλόγου Γονέων

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί στο Σχολείο μας εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, από τους μαθητές και τις μαθήτριες των δύο τμημάτων της  Ε” τάξης.  Την ημέρα αυτή δεν θα γίνουν μαθήματα και δεν θα λειτουργήσει επίσης η πρωινή ζώνη του Σχολείου. Οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά για την παρακολούθηση της γορτής και θα αποχωρήσουν μετά την λήξη της, στις 9:40 περίπου.

SAMSUNG TECHWIN DIGIMAX-230

Πολυτεχνείο,  17 Νοεμβρίου 1973

Νοε 17
Κάτω από (Γλώσσα, ΤΑΞΗ Α) από στις 14-11-2017

Εξάσκηση και παιχνίδι με το γράμμα  Ν, ν  για τα πρωτάκια, μέσω της παρακάτω εφαρμογής, κάνοντας κλικ στην εικόνα.

Το γράμμα Ν, ν

Πηγή:   http://www.stintaxi.com/