Μάιος 2014
    « Απρ   Ιούν »

1. 28/05/1979: Υπογράφεται στο περιστύλιο του Ζαππείου η συμφωνία ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία υπογράφει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.

Εγγραφές στην Α΄τάξη των Δημοτικών Σχολείων 2014-2015

ap8_kids1

1 με 21 Ιουνίου οι εγγραφές στην Α΄ τάξη

Διανεμήθηκε χθες η αναμενόμενη εγκύκλιος σχετικά με τις εγγραφές των μαθητών στην Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το νέο σχολικό έτος 2014-2015. Υπάρχουν αρκετές αλλαγές στα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Οι γνωματεύσεις από καρδιολόγο, οφθαλμίατρο, οδοντίατρο δεν είναι πια απαραίτητες αφού αντικαθίστανται από ένα Νέο Ατομικό Δελτίο Μαθητή. Τα απαιτούμενα λοιπόν δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:
α. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.
β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
ε. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.

Παρακαλούμε οι ενδιαφερόμενοι να μελετήσουν προσεκτικά τα έντυπα που παραθέτουμε παρακάτω:

1. Εγγραφές Μαθητών στο Δημοτικό Σχολείο 2014-2015 (κλικ)

2. Καθορισμός Τύπου, περιεχομένου…νέου Α.Δ.Υ.Μ. (κλικ)

3. Φόρμα Α.Δ.Υ.Μ. (Ατομικό Δελτίο Υγείας) (κλικ)

Οι εγγραφές θα γίνουν από 1 έως 21 Ιουνίου.