Παράξενα μουσεία του κόσμου

Με πρόσφατη τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, δώσαμε περισσότερη προσοχή στο παρακάτω video… Πραγματικά θα εκπλαγείτε με την απίστευτη ιδιαιτερότητα κάποιων Μουσείων που βρίσκονται διάσπαρτα σ΄όλο τον κόσμο! Οφείλουμε την ανάρτηση στον Υπερκινητικό Δάσκαλο με τις πρωτότυπες ιδέες – δημιουργίες του!

Οι συμμετοχές μας στο διαγωνισμό ζωγραφικής

Η Κατερίνα και η Μελίνα μας έφεραν τις όμορφες ζωγραφιές τους για το διαγωνισμό Ahmet Yesil. Εμείς στείλαμε αμέσως με αποστολή EXPRESS τα έργα των κοριτσιών, αλλά έχουμε επιφυλάξεις για το αν θα φθάσουν εγκαίρως. Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια στις κοπελιές για την έξοχη προσπάθειά τους.

Γαλλικά ή Γερμανικά; Οι επιστολές των Σχολικών Συμβούλων

Αναρτούμε προς ενημέρωση των μαθητών της Δ΄Δημοτικού και των γονέων τους τις επιστολές που μας απέστειλαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι των δύο μαθημάτων. Μια προσεκτική ανάγνωση μπορεί να σας βοηθήσει στην επιλογή σας. 1. ΓΙΑΤΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ! 2. ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

Μάθημα Μουσικής στην Δ΄ τάξη

Η Δ΄τάξη διασκευάζει με την καθοδήγηση της δασκάλας μουσικής, της κας Τουμπακάρη, το “Βάρκα Γιαλό” του Βασίλη Τσιτσάνη.