Πρόσκληση Κατασκηνωτών

imagescatuqccxΗ Επιτροπή Μαθητικών Κατασκηνώσεων του Υπουργείου Παιδείας (ΥΠΑΙΘΠΑ) μας ενημέρωσε ότι 20 μαθητές – κατασκηνωτές (τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄ τρέχοντος διδακτικού έτους) από το σύνολο των δημοσίων σχολείων της Α΄ Αθήνας θα φιλοξενηθούν την περίοδο από την Κυριακή 30/6/2013 μέχρι την Κυριακή 14/7/2013 στις κατασκηνώσεις Αγίου Ιωάννη Ασπρονερίου Φθιώτιδας.

Οι γονείς που επιθυμούν τα παιδιά τους να δηλώσουν συμμετοχή ώστε να μπουν στη διαδικασία επιλογής οφείλουν να συμπληρώσουν το δελτίο του κατασκηνωτή και το ενημερωτικό σημείωμα υγείας, δύο έντυπα που μπορούν να ζητήσουν από τη Δ/νση του σχολείου ή να λάβουν από τo ιστολόγιο μας.

Αιτήσεις παραλαμβάνονται από το σχολείο μέχρι τις 6/6. Η επιλογή των μαθητών θα γίνει από τη Δ/νση Εκπαίδευσης Α Αθήνας και όχι από το σχολείο. Θα επιλεγούν 20 τακτικοί και 20 αναπληρωματικοί κατασκηνωτές από όλα τα δημόσια δημοτικά σχολεία της Αθήνας. Όπως μας ενημέρωσε η Δ/νση θα προτιμηθούν παιδιά άπορων οικογενειών ή πολύτεκνων ή ορφανά κλπ.

Όλη η σχετική εγκύκλιοςΔελτίο ΚατασκηνωτήΕνημερωτικό Σημείωμα Οδηγίες προς κατασκηνωτές.