EΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ 2020-21

Οι εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020 -21 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 29 Μαΐου 2020, για μαθητές και μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως  και 31-12-2014.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄τάξη είναι:

1.Aίτηση εγγραφής (θα την πάρετε από το Σχολείο ή μπορείτε να την κατεβάσετε και να την τυπώσετε από το σύνδεσμο στο κάτω μέρος του άρθρου, για συντόμευση του χρόνου εξυπηρέτησης)

2.Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο

3.Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας (αντίγραφο συμβολαίου κατοικίας ή ενοικιοστασίου  ή  αντίγραφο φορολογικής δήλωσης  του προηγούμενου έτους-Ε1 ή πρόσφατο λογαριασμό στο όνομα γονέα)

4.Βιβλιάριο Υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια

5.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Το έντυπο θα το πάρετε από το Σχολείο ή θα το τυπώσετε από τον σύνδεσμο που βρίσκεται στο κάτω μέρος του άρθρου και θα το φέρετε συμπληρωμένο από Παιδίατρο έως 11 Σεπτεμβρίου 2020 ).

6.Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης (Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το Σχολείο, αλλά θα είναι διευκόλυνση να προσκομίσετε κάποιο πρόσφατο αν ήδη έχετε από το Δήμο, για συντόμευση του χρόνου εξυπηρέτησης). Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται αφού προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης επίσημα μεταφρασμένη.

7.Αίτηση Ολοημέρου, αν ενδιαφέρεστε να φοιτήσει το παιδί στο Ολοήμερο (την τυπώνετε από το σύνδεσμο που βρίσκεται στο κάτω μέρος του άρθρου) μαζί με βεβαιώσεις εργασίας των γονέων (ή βεβαίωση του ενός και κάρτα ανεργίας του άλλου ή κάρτα ανεργίας και των δύο).

Πρόσθετα δικαιολογητικά  (κατά περίπτωση):

1. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
  2.  Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από ΚΕΣΥ ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο
  3. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

Εγγραφές θα γίνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ στο τηλ. 210 2796996.

Παρακαλούμε, λόγω των ειδικών συνθηκών, να προσέρχεται μόνο ο ένας γονέας φορώντας ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ.

ΑΙΤΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α’

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

ΑΙΤΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

EΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ 2020-21

Για την επόμενη σχολική χρονιά οι αιτήσεις εγγραφής στο Ολοήμερο πρόγραμμα θα γίνουν δεκτές από 14/5/20 έως 29/5/20 , και θα πρέπει να συνοδεύονται από τα απαραίτητα δικαιολογητικά, για να είναι έγκυρες.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ:

Πρόσφατη βεβαίωση του φορέα εργασίας και των δύο γονέων (αν εργάζονται)

ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. (Δικαίωμα εγγραφής στο Ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο).

ή πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί (για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, κ.λπ)

ή αποδεικτικό ότι ο μαθητής ανήκει σε  ευπαθή κοινωνική ομάδα  όπως: πολύτεκνοι/ τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αίτηση και τα δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλλονται εκ νέου για κάθε σχολική χρονιά (η αίτηση να είναι ξεχωριστή για το κάθε παιδί)

Για λόγους ασφάλειας παρακαλούμε να προσέρχεστε στο Σχολείο αποκλειστικά κατά τις ώρες 12.00 με 13.30, αν είναι δυνατόν με συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη την αίτηση, την οποία μπορείτε να τυπώσετε από τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΑΙΤΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΕΣΤΕ ΣΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ

Παρακαλούμε δείτε το πιο κάτω έγγραφο του ΥΠΑΙΘ σχετικά με τον τρόπο εισαγωγής μαθητών ΣΤ΄σε Πειραματικά και Πρότυπα Γυμνάσια.