ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΥΛΙΚΟ ΑΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Ελπίζουμε να μένετε στο σπίτι και να είστε υγιείς και αισιόδοξοι/-ες.Σας ενημερώνουμε ότι έχει ήδη αναρτηθεί υλικό από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας στην πλατφόρμα e-class του ΥΠΑΙΘ, και συνεχίζουμε να αναρτάμε τακτικά καινούριο υλικό.Για να το δείτε και να κατεβάσετε εργασίες μπορείτε να μεταβείτε στην ακόλουθη διεύθυνση URL:

ΟΔΗΓΙΕΣ: Στην ιστοσελίδα  που σας οδηγεί ο σύνδεσμος θα δείτε όλα τα ψηφιακά “τμήματα” που έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής το σχολείο.Κάποια μαθήματα είναι “ανοιχτά”(βλέπετε στα δεξιά ένα λουκέτο ανοιχτό), ενώ κάποια άλλα είναι κλειστά (βλέπετε λουκέτο κλειστό,που σημαίνει ότι πρέπει να σας έχει εγγράψει ο εκπαιδευτικός στο ψηφιακό τμήμα). Για να μπούμε σε ανοιχτό μάθημα, πατάμε πάνω στο όνομα του μαθήματος και εμφανίζεται η περιγραφή του.Πάνω δεξιά υπάρχει ένα πράσινο κουτάκι με τίτλο “εγγραφή”, το οποίο και πατάμε.Στη συνέχεια, στη στήλη που βρίσκεται στα αριστερά πατάμε το “Έγγραφα”.Όταν εμφανιστεί ο κατάλογος των αναρτήσεων/εργασιών πάμε στα δεξιά της εργασίας που μας ενδιαφέρει και πατάμε το βελάκι (αποθήκευση) για να “κατέβει” το αρχείο.Όταν κατέβει,πατάμε διπλό κλικ πάνω του για να ανοίξει.Για να μπούμε σε ανοιχτό μάθημα με εγγραφή(λουκέτο με μολυβάκι) ,πρέπει να έχουμε το σύνδεσμο του μαθήματος.Πατάμε πάνω του και αναδύεται ένα παράθυρο που ζητά το όνομα χρήστη και το συνθηματικό του Πανελλ.Σχολικού Δικτύου,οπότε τα συμπληρώνουμε και το μάθημα γίνεται αυτομάτως ανοιχτό.

Μέχρι στιγμής έχει αναρτηθεί πολύ ενδιαφέρον ανοιχτό υλικό σχετικά με το μάθημα της Μουσικής, των Εικαστικών,των Αγγλικών , ΤΠΕ , Θεατρικής Αγωγής και Θρησκευτικών Ε΄τάξης.

Αναφορικά με τα Γαλλικά και τα Γερμανικά των τάξεων Ε’ και ΣΤ’,οι εκπαιδευτικοί αποφάσισαν να στέλνουν εκπαιδευτικό υλικό στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των μαθητών, και ήδη έχουν ξεκινήσει.Όπως έχουμε πει ο στόχος μας είναι η εμπέδωση -επανάληψη και η διατήρηση της επαφής των παιδιών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και υπομονή που δείχνετε, είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση για όλους μας αλλά να είστε σίγουροι ότι κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για τους μαθητές μας.