Απεργία Πέμπτη 17 Ιανουαρίου

Αγαπητοί γονείς,

Παρακαλούμε αύριο το πρωί να είστε σε ετοιμότητα για το ενδεχόμενο παραλαβής των παιδιών σε περίπτωση που απεργεί ο δάσκαλος του τμήματος.Το ποιοι δάσκαλοι απεργούν θα ανακοινωθεί όπως πάντα στην πρωινή προσευχή.

Ομιλία από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Την Τρίτη 15/1/2019 οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Ε’ και ΣΤ’ του σχολείου μας παρακολούθησαν στο θέατρο “Γ. Δομνάκης” ομιλία από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο.Τα παιδιά ενημερώθηκαν λεπτομερώς για τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την μη προσεκτική χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και έμαθαν τρόπους για να προστατεύονται από τυχόν κακόβουλους χρήστες.Στο τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις στους ομιλητές αναφορικά με θέματα που τους απασχολούν σε σχέση με το Διαδίκτυο.

Επιπλέον ενημερωθήκαμε για τον ιστότοπο www.cyberkid.gov.gr της Ελληνικής Αστυνομίας, όπου παρέχονται χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές σχετικά με το πως μπορεί να εκμεταλλευτεί όλη η οικογένεια τα θετικά των σύγχρονων τεχνολογιών που μας περιβάλλουν και φυσικά του Διαδικτύου.Στον ιστότοπο αυτό υπάρχουν επίσης εκπαιδευτικά παιχνίδια για τα παιδιά.

Τέλος,μάθαμε για την εφαρμογή Cyberkid για κινητά, η οποία  δημιουργήθηκε με σκοπό να ενημερώνει καθημερινά τους γονείς και τα παιδιά κάθε οικογένειας για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και τους κινδύνους που ελλοχεύουν σε αυτό. Παράλληλα, είναι μία διαδραστική εφαρμογή, η οποία δίνει την δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μέσω της γραμμής Cyber Alert αλλά και μέσω αποστολής άμεσου μηνύματος email, με τη χρήση ενός κουμπιού.