Λογοθεραπέυτρια στο Τμ. Προλ. Ιατρικής του Δήμου Χαλανδρίου

0

Συγγραφέας: 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 11-10-2018

Για το τρέχον σχολικό έτος στο γραφείο Ψυχικής Υγείας παιδιού, εφήβου και οικογένειας του Τμήματος Προληπτικής Ιατρικής της Διεύθυνσης Κοινωνικής Μέριμνας, Αισχύλου 28, θα παρέχονται δωρεάν υπηρεσίες από πτυχιούχο Λογοθεραπεύτρια σε παιδιά προσχολικής , σχολικής ηλικίας και εφήβους, κατοίκους Χαλανδρίου.

Τηλ. για ραντεβού 210-6894444 και ώρες 8.00πμ-16.00μμ

Τέλος να υπενθυμίσουμε τις παροχές του Παιδιατρικού Ιατρείου

κάθε Τρίτη και Πέμπτη ,12:30-15:30.
Η Ιατρός εξετάζει παιδιά ηλικίας μέχρι 16 ετών, χορηγεί βεβαιώσεις, συνταγογραφεί και διενεργεί εμβολιασμό μετά από πλήρη παιδιατρικό έλεγχο και λήψη ιστορικού.
Επίσης χορηγεί βεβαιώσεις και για γυμναστική.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων,

ΔΗΜΟΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

ΤΜΗΜΑ  ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΑΙΣΧΥΛΟΥ 28 – ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΤΚ 152-34

ΤΗΛ.2106894444  Fax:2106894944

Ε-mail: proliptiki.iatriki@halandri.gr

Ενημέρωση για τα ρούχα της παρέλασης της 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί Γονείς κ΄ Κηδεμόνες των μαθητών, -τριών μας,

σας ενημερώνουμε ότι για την εκπροσώπηση των μαθητών του Σχολείου μας στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2018 θα χρειαστεί ο παρακάτω ρουχισμός:

1. Για τα αγόρια: Μπλε σκούρο πουλόβερ σε σχήμα V, μπλε σκούρο παντελόνι, άσπρο πουκάμισο, μαύρα παπούτσια.
  2. Για τα κορίτσια: Μπλε σκούρο πουλόβερ σε σήμα V, μπλε σκούρα φούστα, άσπρο πουκάμισο, μαύρα παπούτσια και καλσόν στο χρώμα του δέρματος.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΜΟΥΡΚΟΥ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ

Εξ αναβολής επίσκεψη για την παγκόσμια μέρα Αθλητισμού

σας ενημερώνουμε ότι:

Όλες οι τάξεις του Σχολείου μας την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 και στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας ημέρας Αθλητικών δραστηριοτήτων θα επισκεφτούν το αθλητικό κέντρο Paradise Park στη Μεταμόρφωση Αττικής.

Επίσκεψη Ε’ τάξης τον Οκτώβριο

σας ενημερώνουμε ότι:

Οι τάξεις Ε1 και Ε2 την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 θα επισκεφτούν τις εγκαταστάσεις της ΕΥΔΑΠ στο Γαλάτσι για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Το ταξίδι του Σταγονούλη».

Επίσκεψη της Στ’ Τάξης τον Οκτώβριο

Επίσκεψη της Γ’ τάξης τον Οκτώβριο

σας ενημερώνουμε ότι:

Η Γ΄ τάξη την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 θα επισκεφτεί το Μουσείο Δροσίνη στην Κηφισιά.

Επίσκεψη της Β’ Τάξης τον Οκτώβριο

0

Αγαπητοί Γονείς κ΄ Κηδεμόνες των μαθητών μας,σας ενημερώνουμε ότι:

Οι τάξεις Β1 και Β2 την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 θα επισκεφτούν το βιωματικό πάρκο Paradise Park στη Μεταμόρφωση Αττικής για την παρακολούθηση του προγράμματος «Από το σταφύλι στο κρασί»

Τα παιδιά βιώνουν τον τρύγο, το πάτημα των σταφυλιών και μαθαίνουν για τη ζύμωση του μούστου.

Το σταφύλι είναι γνωστό από την αρχαιότητα. Τα παιδιά, φορώντας τη στολή του αμπελουργού, θα επισκεφθούν το μικρό μας αμπελώνα και θα γνωρίσουν από κοντά το φυτό. Αφού τρυγήσουν τα σταφύλια και γεμίσουν τα κοφινάκια τους, θα τα ρίξουν στο πατητήρι και θα τα πατήσουν με γυμνά ποδαράκια, για να βγει ο μούστος. Θα γνωρίσουν και θα γυρίσουν τη στροφιλιά και θα ρίξουν το μούστο τους στο βαρέλι, για να πραγματοποιηθεί η διαδικασία της ζύμωσης. Θα μάθουν για τη διαδικασία της οινοποίησης και τη διαδικασία της απόσταξης για την παραγωγή τσίπουρου.

Τα παιδιά μαθαίνουν για:

• Τη θέση του σταφυλιού και του κρασιού στην ιστορία, μυθολογία και θρησκεία
  • Την καλλιέργεια του αμπελιού και τις ποικιλίες του
  • Τη διαδικασία της ζύμωσης
  • Τη διατροφική αξία του σταφυλιού και των παραγώγων του
  • Τα εργαλεία του αμπελουργού
  • Τη σημασία του σταφυλιού και του κρασιού για την οικονομία της χώρας μας
  • Τα σχετικά επαγγέλματα

Ακολουθεί αθλητικό και ψυχαγωγικό πρόγραμμα με την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών

Συγκρότηση Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων του Δήμου Χαλανδρίου

0

Γίνεται συγκρότηση Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων του Δήμου Χαλανδρίου για πληροφορίες πατήστε

Συγκρότηση Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων του Δήμου Χαλανδρίου

Χορήγηση άδειας απουσίας στα μέλη του Συλλόγου ΠΕ ΄΄Ο Περικλής΄΄

0

Συγγραφέας: 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 04-10-2018

Χορήγηση άδειας απουσίας στο Σύλλογο Εκπαιδευτικών Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ

Ομάδα Ανάγνωσης Λογοτεχνίας για εφήβους

Ομάδα Ανάγνωσης Λογοτεχνίας για εφήβους

Ταξίδι με ένα λογοτεχνικό κείμενο

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Χαλανδρίουκαλεί,

για 8η συνεχόµενη χρονιά,

νέους αναγνώστες (12– 16 ετών)

να απολαύσουν την ακρόαση ενός βιβλίου

και στησυνέχεια να μοιραστούν,αν θέλουν,

µε  την παρέα τις σκέψεις τους πάνω στο κείµενο.

Οι συναντήσεις θα γίνονται στο Αετοπούλειο

(Φιλ. Εταιρείας & Τομπάζη 18)

Πρώτη συνάντηση:  Σάββατο 13 Οκτωβρίου, 11:30.