Ostern – Πάσχα

Ποιος αφήνει άραγε πολύχρωμα αυγά στους κήπους και γίνεται λαγός; Μάλλον ο ίδιος ο λαγός, γι’ αυτό δεν προλαβαίνει να τον δει κανείς. Μια πολύ αστεία και διασκεδαστική αναζήτηση του πασχαλινού θησαυρού. Οι λαγοί και τα κουνέλια συμβολίζουν εκτός από τη γονιμότητα και τον ερχομό της άνοιξης. Τότε είναι που ξετρυπώνουν από τις φωλιές τους και τρέχουν κοντά στους ανθρώπους. Είναι λογικό λοιπόν το λαγουδάκι του Πάσχα να είναι μια τόσο αγαπημένη φιγούρα για μικρούς και μεγάλους στη Γερμανία.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης στο μάθημα των γερμανικών αναζήτησαν τα πολύχρωμα αυγά που έκρυψε ο πασχαλινός λαγός.  Μια εβδομάδα με πολλές δράσεις πριν τις διακοπές του Πάσχα. Πασχαλινές δημιουργίες, παιχνίδια στο προαύλιο με το αερόστατο, πασχαλινό κυνήγι αυγών… όμορφες στιγμές για τους μικρούς μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης. Τα παιδιά γνώρισαν τα  ήθη και έθιμα για το Πάσχα στις γερμανόφωνες χώρες και έμαθαν με παιχνιδιάρικο τρόπο γερμανικές λέξεις γύρω από το Πάσχα.

collage 77 osterwerkstatt2 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.