Δράση κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (4/2024)

Μιλήσαμε με τα παιδιά για ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα που συναντάμε μερικές φορές, όταν μας πειράζουν, μας κοροϊδεύουν ή ακόμα μας βρίζουν.

Παρουσιάσαμε στα παιδιά μία εικόνα που δείχνει δύο κοριτσάκια να δείχνουν κοροϊδευτικά κάποιο άλλο παιδί. Πήραμε απαντήσεις για το πώς μπορεί να αισθάνεται το παιδί που δέχεται το λεκτικό πείραγμα και πως θα αντιδρούσαμε σε ανάλογη κατάσταση.

Στη συνέχεια, δώσαμε στα παιδιά ένα κουβάρι από μαλλί.Σε αυτή τη δράση το παιδί που κρατάει το κουβάρι καλείται να πει ένα καλό σχόλιο στο συμμαθητή του δίνοντας του το κουβάρι..

Με αυτόν τον τρόπο ξετυλίξαμε το κουβάρι της αγάπης και τα παιδιά συνειδητοποίησαν πόσες σημαντικές είναι οι καλές κουβέντες που στο τέλος μας ενώνουν όλους!! Τέλος, καταγράψαμε τις θετικές κουβέντες και τις κλείσαμε σε ένα βάζο με καραμέλες!

Yπεύθυνη Δράσης :Εκπαιδευτικός της ειδικής αγωγής, Στέλλα Παπουλάκη

IMG 20240404 145903