Ενημέρωση των υποψηφίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ για αλλαγές στο μηχανογραφικό δελτίο 2019 από την κατάργηση Τμημάτων ΤΕΙ και την ένταξή τους σε Πανεπιστήμια, σύμφωνα με τους Ν. 4559/2018 (ΦΕΚ 142Α) και 4589/2019 (ΦΕΚ 13Α).

Πρόγραμμα εξετάσεων Ειδικών – Μουσικών μαθημάτων και ΤΕΦΑΑ

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνεται ότι με Υπουργική Απόφαση καθορίστηκε το πρόγραμμα εξετάσεων των ειδικών μαθημάτων και των μουσικών μαθημάτων και η προθεσμία διεξαγωγής υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Α) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2019 ΓΙΑ ΓΕΛ & ΕΠΑΛ

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης :

• μέχρι τις  08.00 π.μ. για τα μαθήματα με ώρα εξέτασης 08:30 π.μ.,
  • μέχρι τις  09:30 π.μ. για τα μαθήματα με ώρα εξέτασης  10:00 π.μ.
  • μέχρι τις  15:00 μ.μ. για το μάθημα με ώρα εξέτασης  15:30 μ.μ.
  • μέχρι τις  17:30 μ.μ. για το μάθημα με ώρα εξέτασης  18:00 μ.μ.

Η διάρκεια εξέτασης για τα μαθήματα:

• των ξένων γλωσσών και της Αρμονίας είναι τρεις (3) ώρες,
  • των  Σχεδίων ( Ελεύθερο και Γραμμικό)  είναι έξι (6) ώρες,
  • του ειδικού μαθήματος «Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων» είναι περίπου είκοσι (20) λεπτά.
  • για το μουσικό μάθημα «Μουσική Εκτέλεση και Ερμηνεία» η εξέταση της φωνητικής ή οργανικής μουσικής διαρκεί  2΄ με 6΄ λεπτά για κάθε υποψήφιο.
  • για το μουσικό μάθημα «Μουσική Αντίληψη και Γνώση», η εξέταση στο αντικείμενο της Μουσικής Αντίληψης έχει διάρκεια 30’ λεπτών, ενώ η εξέταση στο αντικείμενο της Μουσικής Γνώσης έχει διάρκεια 2 ωρών.

Β) Ως προθεσμία διεξαγωγής Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των υποψηφίων (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) ακαδημαϊκού έτους 2019-20 ορίζεται το διάστημα από την Τρίτη 18-6-2019 μέχρι και την Παρασκευή 28-6-2019.

Επίσκεψη στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών

Την Τετάρτη 10/4/2019 οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ λυκείου και της Γ΄ λυκείου (που εξετάζονται σε οικονομικά μαθήματα) πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών και ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του.

4η ημερίδα Βιολογίας

Σας προσκαλούμε στην 4η ημερίδα Βιολογίας, που διοργανώνεται από το 3ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, την ΠΕΒ και τη ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας, με θέμα:

Οι μαθητές/ήτριες συνομιλούν με τη σύγχρονη Βιολογία

Η ημερίδα θα διεξαχθεί στο ΚΥΒΕ Δήμου Περιστερίου την Τρίτη 16/4/2019, 9.00-14.00

Δείτε σχετικά: