Αρχείο ημέρας 4 Ιουλίου, 2022

Εγγραφές Νέων Μαθητών στην Α΄ Τάξη του Γυμνασίου

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

προκειμένου να ολοκληρωθούν οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄Γυμνασίου, θα πρέπει να προσκομίσετε/αποστείλετε τα εξής δικαιολογητικά :

• Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής (πατήστε για την Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής)
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ.). Για την έκδοση του Α.Δ.Υ.Μ. μπορείτε να απευθυνθείτε σε δημόσια δομή υγείας ή σε ιδιώτη ιατρό. Είναι υποχρεωτικό για τη συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα Φυσικής Αγωγής. (Πατήστε για το Α.Δ.Υ.Μ.)
  • Σε περίπτωση αλλοδαπού μαθητή/τριας απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης επίσημα μεταφρασμένα.
  • Σε περίπτωση διαζυγίου απαιτείται απόφαση δικαστικής επιμέλειας.
  • Σε περίπτωση μαθητή/τριας με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες απαιτείται να κατατεθεί η ανάλογη γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή άλλο ίδρυμα.

Την Υπεύθυνη δήλωση εγγραφής αφού τη συμπληρώσετε, θα την αποστείλετε στο email του σχολείου μας : mail@6gym-nikaias.att.sch.gr.

Το ατομικό δελτίο υγείας θα το προσκομίσετε, αφού υπογραφεί από ιατρό, στο σχολείο μας μέσα στο Σεπτέμβριο.

Σας ευχόμαστε Καλή Σχολική Χρονιά

Οδηγός Επιβίωσης στο Γυμνάσιο

Αγαπητέ μαθητή της Α΄τάξης του σχολείου μας. Σου ετοιμάσαμε έναν οδηγό επιβίωσης που θα βοηθήσει τόσο εσένα όσο και τους γονείς σου στην ομαλή μετάβαση στο Γυμνάσιο. Θα σε καθοδηγήσει στους κανόνες της νέας σου σχολικής ζωής και θα σε προετοιμάσει να καταπολεμήσεις τυχόν φόβους, άγχη ή ανασφάλειες που μπορεί να σου δημιουργήσει το νέο σου σχολικό περιβάλλον.

Οδηγός Επιβίωσης στο Γυμνάσιο

Ο Διευθυντής του 6ου Γυμνασίου Νίκαιας