Αρχείο ημέρας 13 Ιουνίου, 2021

Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων που θα φοιτήσουν στην Α Γυμνασίου 2021-2022

Θέμα: «Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων αποφοίτων Δημοτικών Σχολείων που θα φοιτήσουν για το σχολικό έτος 2021-22 στην Α΄ Γυμνασίου  αναφορικά με θέματα χωροταξίας εγγραφών και μετεγγραφών».
Σε συνέχεια της διαδικασίας που αφορά τη χωροταξική κατανομή των αποφοίτων Δημοτικών σχολείων σε δημόσια Γυμνάσια αρμοδιότητας Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Πειραιά για το σχολικό έτος 2021-22 και προς διευκόλυνση τόσο των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών όσο και της Υπηρεσίας μας, παρακαλούμε για την ενημέρωση των ενδιαφερομένων ως προς τα ακόλουθα:
Α) Τα χωροταξικά όρια των σχολικών μονάδων κοινοποιούνται στις σχολικές μονάδες των Δημοτικών και Γυμνασίων, από όπου και δύνανται να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι γονείς-κηδεμόνες .
Β)Στην περίπτωση που υπάρχει η επιθυμία για αλλαγή σχολείου και μόνο εφόσον αυτή πρόκειται για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους , οι κηδεμόνες των μαθητών υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής στην οποία αναφέρουν τους αποχρώντες λόγους της μετεγγραφής προσκομίζοντας τα έγγραφα και πιστοποιητικά που κατά την εκτίμησή τους τεκμηριώνουν τους λόγους του αιτήματος. Η αίτηση υποβάλλεται με την έναρξη του διδακτικού έτους στις σχολικές μονάδες.                  Καμία αίτηση μετεγγραφής δε θα υποβάλλεται απευθείας στη Διεύθυνση Β/μιας Εκπ/ σης Πειραιά. Προκειμένου να θεμελιώνεται το δικαίωμα αίτησης μετεγγραφής, πρέπει να έχει προηγηθεί εγγραφή των μαθητών στις σχολικές μονάδες της αρχικής τους τοποθέτησης.
Προς αποφυγή συνωστισμού η εξυπηρέτηση του κοινού από τη
Διεύθυνση Β/μιας Εκπ/ σης Πειραιά γίνεται μόνο εξ’ αποστάσεως.

Για οποιαδήποτε
ερώτηση-διευκρίνιση οι ενδιαφερόμενοι γονείς-κηδεμόνες μπορούν να αποστέλλουν  e-mail
στην ηλεκτρονική διεύθυνση mail@dide-peiraia.att.sch.gr .