Αρχείο ημέρας 5 Σεπτεμβρίου, 2019

Αγαπητέ μαθητή/-τρια: Λόγια ψυχής

Αγαπητέ μαθητή/-τρια: Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα ήθελα να σου υπενθυμίσω

Ό σ ο    μ π ο ρ ε ί ς

• Nα είσαι  ειλικρινής  με  τους  άλλους και να μην φοβάσαι.
  • Nα προσπαθείς, να μην τα παρατάς, να έχεις ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη και με αυτό να προχωράς .
  • Nα μην πέφτεις σε χαμηλό επίπεδο αλλά να βελτιώνεσαι και να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος.
  • Nα γίνεις πιο μεγάλος πιο δυνατός και πιο αληθινός.
  • Mη φοβάσαι να αποδεχτείς την αποτυχία και όταν πάει κάτι στραβά, έχε ψηλά το κεφάλι.
  • Ποτέ μην κοιτάς το παρελθόν, επικεντρώσου στο παρόν και προσπάθησε για ένα καλύτερο μέλλον.
  • Να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.
  • Να μην παρασέρνεσαι από κακιές επιρροές.
  • Να κάνεις ό,τι λέει η ψυχή σου.
  • Όταν πέφτεις κάτω να ξανασηκώνεσαι πιο δυνατός.
  • Να στοχεύεις ψηλά. Να βάζεις δύσκολους στόχους, πάνω από εσένα. Γιατί ακόμα κι αν δεν καταφέρεις να φτάσεις στοφεγγάρι, τουλάχιστον θα είσαι στ΄αστέρια.
  • Ό,τι κάνεις, κάντο με αγάπη.
  • Ποτέ να μην αλλάζεις τον εαυτό σου για τους άλλους! Να μένεις έτσι όπως είσαι και νιώθεις καλύτερα!
  • Να προσπαθείς κι ας μη φτάσεις στο στόχο σου. Έγινε για να το ζήσεις.
  • Να έχεις αυτοπεποίθηση και να μην περιμένεις βοήθεια από τους άλλους.
  • Να κάνεις ό,τι λέει η ψυχή σου.
  • Να πρωτοτυπείς και να μην ακολουθείς τους υπόλοιπους.
  • Να είσαι ο εαυτός σου, ν’ αγαπάς τις ατέλειες σου κι όχι ν΄αλλάζεις τους άλλους.
  • Να χαμογελάς πάντα και ποτέ μην πάψεις να παλεύεις για τα όνειρα σου.
  • Μη ζηλέψεις ποτέ αν κάποιος πάρει καλούς βαθμούς. Ζήλεψε αν πάρει πιο πολλές γνώσεις. Στόχος σου πρέπει να είναι ναφτάσεις όσο πιο ψηλά μπορείς. Άσε τους άλλους να κοροϊδεύουν. Ποτέ μην σκεφτείς τι θα πουν οι άλλοι ή αν γίνεις ρεζίλι.
  • Δεν χάνω ποτέ ή κερδίζω ή   μαθαίνω.
  • Να είσαι ο εαυτός σου.
  • Να είσαι ευτυχισμένος.

«Η ευτυχία του ανθρώπου συνίσταται στη μόρφωση και στην παιδεία, και όχι στα αγαθά που δίνει και παίρνει η τύχη» Πλούταρχος 47-120 μ.Χ. |

Έναρξη Σχολικού Έτους 2019-2020

Η έναρξη του σχολικού έτους θα γίνει Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 9:00π.μ με τον καθιερωμένο Αγιασμό. Αμέσως μετά θα δοθούν στους μαθητές τα σχολικά βιβλία. Παρακαλώ όπως φροντίσετε να προσέλθετε με τσάντες για την τοποθέτηση και την μεταφορά τους.

Η διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχετε καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο.