Αρχείο ημέρας 6 Νοεμβρίου, 2018

Συμμετοχή μαθητών στο 79ος Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός “ΘΑΛΗΣ”Διαγωνισμός

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018, θα πραγματοποιηθεί ο 79ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός μαθηματικών “Ο Θαλής”, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Η συμμετοχή των μαθητών  υπερέβη τις προσδοκίες μας καθώς θα συμμετέχει για 1η φορά με 20 μαθητές/τριες της Β΄και  Γ Γυμνασίου:

Στόχοι της συμμετοχής των μαθητών /-τριών:

• Η προαγωγή του ενδιαφέροντος των μαθητών για το μάθημα των Μαθηματικών.
  • Η ανάπτυξη του ευγενούς συναγωνισμού- άμιλλας μεταξύ των μαθητών.
  • Η αξιολόγηση των δυνατοτήτων των μαθητών στα Μαθηματικά μέσα από τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό.

Εικόνα          Η φιλοσοφία του διαγωνισμού βασίζεται στην αρχή ότι τα μαθηματικά είναι μία κουλτούρα η οποία πρέπει να παρέχεται σε όλους. Ειδικά, επειδή τα μαθηματικά καλλιεργούν τη σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους. Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία με μαθήματα εκτός του ωρολογίου προγράμματος και εμψύχωση των μαθητών ήταν η κ. Κατσίκα Ελένη μαθηματικός του σχολείου.

«Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία σε όλους τους μαθητές μας»

Εκλογές εκπαιδευτικών Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018

Τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018 δεν κάνουν μαθήματα, λόγω εκλογών.