Αρχείο ημέρας 18 Οκτωβρίου, 2018

Πρακτική άσκηση μεταπτυχιακών φοιτητών

Στο σχολείο μας λειτουργεί τμήμα ένταξης με τους εξαίρετους συναδέλφους κ. Τρευλόπουλο Διονύση Φιλόλογο και τον Κ. Φκιαρά Γαρύφαλλο  Μαθηματικό.

Για 2η σχολική χρονιά  το Υ.ΠΕΠΘ δίνει τη δυνατότητα επιλογής σχολείων σε μεταπτυχιακούς φοιτητές για την πρακτική άσκηση τους ώστε να υπάρχει συνδυασμός της θεωρίας με την πράξη που λαμβάνει χώρα στη διάρκεια των σπουδών, αποτελώντας αναπόσπαστο και υποχρεωτικό μέρος του Προγράμματος Σπουδών τους.  Oι στόχοι αυτού του μέρους του προγράμματος είναι να εξοικειωθεί ο μεταπτυχιακός φοιτητής με τη σχολική πραγματικότητα και να αντιμετωπίσει τα προβλήματα και τα θέματα που αφορούν στην παιδαγωγική και διδακτική θεωρία και πράξη από διαφορετικές οπτικές γωνίες, όπως από τη σκοπιά του απλού παρατηρητή, του συστηματικού παρατηρητή και του μετόχου. Για το χειμερινό εξάμηνο του σχ.έτους 2018-19 το σχολείο μας επιλέγει για την πρακτική άσκηση μεταπτυχιακής φοιτήτριας φιλολόγου σε συνεργασία με τον φιλόλογο του τμήματος ένταξης κ. Τρευλόπουλο Διονύση.

Θεατρική ομάδα του 6ου Γυμνασίου Νίκαιας.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και το σχ.έτος 2018-19, ξεκίνησε η θεατρική ομάδα του σχολείου υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας κας Σακιώτη Αθανασίας και κας Δράκου Παρασκευής. Η θεατρική ομάδα θα γίνεται  κάθε Παρασκευή μετά το τέλος των μαθημάτων.

Έναρξη τμήματος χορωδίας

Έναρξη  του τμήματος  χορωδίας υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη της καθηγήτριας μουσικής Κ. Αργυροπούλου Χρυσούλας και καλούμε τους μαθητές από όλες τις τάξεις να πάρουν μία γεύση από τον κόσμο του χορωδιακού τραγουδιού. Σας περιμένουμε κάθε Δευτέρα μετά το πέρας των μαθημάτων 13.05 – 14.15.

Σχολική εκδρομή στη Βαρυπόμπη

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2018, το σχολείο πραγματοποίησε σχολική εκδρομή σε οργανωμένο camp στη Βαρυπόμπη. Η εκδρομή κρίθηκε επιτυχής και ενδιαφέρουσα γιατί εκτός από τους προφανείς εκπαιδευτικούς στόχους, απέβλεπε στην επικοινωνία μεταξύ των μαθητών, μεταξύ μαθητών και καθηγητών σε συνθήκες ξεκούρασης, χαλάρωσης, απόλαυσης της φύσης, μέσα από το παιχίδι, το χορό, την ψυχαγωγία και την διασκέδαση.

5η Πνελλήνια Ευρωπαϊκή ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 4 Οκτωβρίου 2018 ημέρα Πέμπτη που φέτος είχε ως κεντρικό σύνθημα  «Ας κινηθούμε…», δώσαμε την ευκαιρία στους μαθητές μας να αποβάλλουν την υποκινητικότητα και την αδράνεια που χαρακτηρίζει το σύγχρονο τρόπο ζωής, συμμετέχοντας σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, εντός της σχολικής μονάδας.