Αρχείο ημέρας 29 Απριλίου, 2018

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έκθεση Μικροναυπηγικής

Στις 30 Απριλίου οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου με  τους συνοδούς καθηγητές κ. Λεντάρη, Πεντέρη, Μισιάκα, Τσιβόλα, Σκαμνού θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση Μικροναυπηγικής του Ευάγγελου Γρυπιώτη, μικροναυπηγού-συγγραφέα που διοργανώνει ο Δήμος Νίκαιας Αγ.Ι.Ρέντη και οι Σχολικές Επιτροπές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο εμπορικό κέντρο Village shopping &more.

«Η απαράμιλλη δεινότητα των Ελλήνων ναυτικών στα ζοφερά χρόνια της Οθωμανικής κυριαρχίας 1453 – 1821».                                                                                                                  Ο Νικαιώτης κ. Ευάγγελος Γρυπιώτης εδώ και 25 χρόνια μελετά και αποτυπώνει με την τέχνη της μικροναυπηγικής, πλοία που αποτυπώνουν την ιστορία της ναυσιπλοΐας και της ναυπηγικής εξέλιξης, με απόλυτο σεβασμό και τεκμηρίωση στον πολιτισμό της κάθε περιόδου. Σκοπός της έκθεσης είναι η ανάδειξη της ελληνικής ναυτοσύνης, του ναυτεμπορίου και των αγώνων στη θάλασσα την περίοδο της Τουρκοκρατίας, μέσα από τα μικροναυπηγημένα ομοιώματα ιστορικών πλοίων της περιόδου.                                                                                              Αξίζει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη έκθεση ανήκει στις ευρύτερες εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δράσεις του καλλιτέχνη όπου οι μαθητές με αφηγητή τον κ. Ευάγγελο Γρυπιώτη, θα έχουν τη δυνατότητα μέσα από ένα μοναδικά πρωτότυπο, παιδαγωγικού, πολιτιστικού και βιωματικού χαρακτήρα δρώμενο, θα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα πλοία «θρύλους» των Ελληνικών θαλασσών, να γνωρίσουν τη δομή τους και τον τρόπο ναυπήγησης τους.MikroNaupigiki village

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολ.Μουσείο Σαλαμίνας

Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου με τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Δράκου, Γιαννακάκη, Θεοδωροπούλου και κ. Σκαμνού στις 24 Απριλίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας που στεγάζεται στο κτίριο του πρώην Καποδιστριακού Δημοτικού Σχολείου. Η έκθεση του Μουσείου της Σαλαμίνας περιλαμβάνει ευρήματα από τις σωστικές και συστηματικές έρευνες σε όλη την έκταση του νησιού: από την πόλη της Σαλαμίνας, τα Αμπελάκια, την περιοχή του Ναυστάθμου, τα Κανάκια , τα Περιστέρια, το Χαλιώτη, την Κυνόσουρα και το Αιάντειο. Πρόκειται κυρίως για πήλινα αγγεία, ειδώλια, χάλκινα αντικείμενα- κτερίσματα τάφων, λίθινα εργαλεία, καθώς και μια πλούσια συλλογή επιτύμβιων και αναθηματικών αναγλύφων που καλύπτουν τη μακρά περίοδο από τη Τελική Νεολιθική εποχή (4500π.Χ) μέχρι και τα πρώτα χριστιανικά χρόνια και αποδίδουν ανάγλυφα την πλούσια ιστορία του νησιού. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν από τη γνωριμία τους με τον αρχαιολογικό πλούτο του νησιού. Το Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας αποτελεί προορισμό για ανάλογες εκπαιδευτικές δράσεις.

Κλείσιμο Παραθύρου  ÎšÎ»ÎµÎ¯ÏƒÎ¹Î¼Î¿ Παραθύρου

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ LET’S DO IT CREECE

Let‘s do it Greece!!

Φωτογραφία του χρήστη Σύλλογος Γονέων 6ο Γυμνάσιο Νίκαιας.
Με αφορμή την σχολική εβδομάδα εθελοντισμού  το σχολείο μας συμμετείχε με δράσεις  βελτιώνοντας και να κάνοντας ευχάριστο το χώρο του σχολείου!! Έβαψαν, φύτευσαν, κατασκεύασαν παγκάκια, καθάρισαν,έπαιξαν αλλά το σημαντικότερο είναι ότι διασκέδασαν και ευχαριστήθηκαν όλη τη διαδικασία!!! Επίσης είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τον εθελοντισμό, την ανακύκλωση,τη μόλυνση του περιβάλλοντος και το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καθένας μας σε όλα αυτά!!
Φέτος,επιπλέον, είχαμε τη χαρά να έχουμε μαζί μας και το 2ο Σύστημα Αεροπροσκόπων Νίκαιας, όπου ενημέρωσαν τα παιδιά για τις δράσεις τους μέσω προβολής βίντεο. Επιπλέον έπαιξαν ένα παιχνίδι και έστησαν μία σκηνή!!
Η Διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά  την υπεύθυνη του τμήματος εθελοντισμού και περιβάλοντος του Δήμου Νίκαιας- Αγ.Ι. Ρέντη  κ. Αραβαντινού, τον αντιδήμαρχο πρασίνου κ. Άννινο τον υπεύθυνο των σχολικών χώρων κ. Κουβάτσο, και το βοηθητικό προσωπικό του δήμου , τους προσκόπους του 2ου Συστήματος Αεροπροσκόπων Νίκαιας Τάσο Τσιμπλάκη,Ελευθερία Δερμάτη, Στέλιος Γιαννέλος, Γιώργος Κατσιρούμπας για την συνεργασία και την υποστήριξη της δράσης την κ. Αλεβιζάτου για την διάθεση χρωμάτων και ρολών!! Και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την άψογη συνεργασία.