Αρχείο ημέρας 27 Μαρτίου, 2018

« Ο Εκπαιδευτικός ως ηγέτης ενός αποτελεσματικού και ανοικτού σχολείου>.

Άρθρο: Λεουτσάκου Ευγενία Δ/ντριας του 6ου Γυμνασίου- Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Ms.

« Ο Εκπαιδευτικός ως ηγέτης ενός αποτελεσματικού και ανοικτού σχολείου ».

Το σχολείο, ως θεσμικό στοιχείο της κοινωνίας, αντανακλά την ίδια την ιδεολογία της, και είναι ένα σύστημα ανοικτό, γιατί υπάρχει και λειτουργεί μέσα σ’ ένα ευρύτερο περιβάλλον. Ως ανοικτό σύστημα δέχεται την επίδραση του εξωτερικού περιβάλλοντος και εν συνεχεία ασκεί τη δική του επίδραση πάνω σε αυτό, εμπλεκόμενοι στην εκπαιδευτική διαδικασία (διευθυντής, διδακτικό προσωπικό, μαθητές, γονείς), ως επιμέρους υποσυστήματα, βρίσκονται σε μια σχέση αλληλεπίδρασης μεταξύ τους, η οποία διέπεται από ένα σύνολο κανόνων και αξιών (Πασιαρδής, 2004).

Οι νέες σύγχρονες κοινωνικές απαιτήσεις που χαρακτηρίζουν την εποχή μας απαιτούν πλέον ένα νέο ρόλο για τον εκπαιδευτικό. Ο καινούργιος ρόλος του εκπαιδευτικού είναι πλέον περισσότερο σύνθετος και πιο καθοριστικός και σημαντικός για την κοινωνία. Ο σύγχρονος εκπαιδευτικός διαφοροποιείται και γίνεται πολυδιάστατος και πιο απαιτητικός, ως προς τον αναγκαίο επιστημονικό και παιδαγωγικό εξοπλισμό.

Ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να είναι ο απλός μεταδότης των γνώσεων αλλά θα πρέπει να γίνει ο καθοριστικός παράγοντας της εκπαιδευτικής διαδικασίας, αφού ο σύγχρονος προβληματισμός επιβάλλει τη θεώρηση του εκπαιδευτικού ως επαγγελματία, που κατέχει ή πρέπει να κατέχει εξειδικευμένες επιστημονικές γνώσεις και άρτια ψυχοπαιδαγωγική κατάρτιση.

Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να διαθέτει ιδιαίτερες ικανότητες οι οποίες θα τον βοηθήσουν να ανταπεξέλθει στο ρόλο του ως εισηγητής της εκπαιδευτικής ενότητας, ως εμψυχωτής της εκπαιδευτικής του ομάδας, ως διαμεσολαβητής και σύμβουλος των ανηλίκων εκπαιδευομένων.

Το παλαιότερο πρότυπο του εκπαιδευτικού μιλώντας με την πιο ευρεία έννοια του όρου «εκπαιδευτικός», που τα ξέρει όλα, θεωρείται πλέον ξεπερασμένος τρόπος αντιμετώπισης του εκπαιδευτικού έργου.

Ο Lee (1991), υποστηρίζει τον ορισμό που έδωσε ο Maeroff (1998), αλλά τονίζει ότι πρέπει να αναπτυχθεί στα σχολεία ένα περιβάλλον όπου οι εκπαιδευτικοί δρουν ως επαγγελματίες και να τους αντιμετωπίζει και η σχολική ηγεσία ως επαγγελματίες .