Αρχείο ημέρας 16 Μαρτίου, 2018

Η συνεκπαίδευση των μαθητών σε μια σχολική τάξη

Άρθρο της Διευθύντριας του 6ου Γυμνασίου Νίκαιας. Ειδικότητα Φυσικής Αγωγής.

«Προβληματισμός ως προς τα οφέλη που αποκομίζει η πλειονότητα των μαθητών σε μια σχολική τάξη όπου εφαρμόζεται η συνεκπαίδευση όλων των μαθητών (μεταναστών, θρησκευτικών μειονοτήτων, παιδιά με ειδικές ανάγκες κ.α.) ».

Εισαγωγή:

Αν ο 20ος αιώνας υπήρξε επαναστατικός για την τεχνολογία, η παιδαγωγική επιστήμη υπήρξε θεμελιώδης ώστε η κοινωνία κατόρθωσε να απαλλαγεί από προκαταλήψεις του παρελθόντος ως προς τη διαφορετικότητα και την απόκλιση από το κανονικό, όπου έθεσαν τα θεμέλια μιας νέας εκπαιδευτικής φιλοσοφίας. Η φιλοσοφία αυτή, την οποία ενστερνίζεται ολοένα και μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, αναφέρεται στο δικαίωμα εκπαίδευσης όλων των παιδιών και στη δημιουργία ενός σχολείου νέας πνοής, το οποίο θα δέχεται όλα τα παιδιά, θα υποβοηθεί τη μαθησή τους και θα ανταποκρίνεται με κάθε τρόπο στις ατομικές ανάγκες τους,  θα έχει ένα δυναμικό & διαχρονικό χαρακτήρα, όπου θα αφορά όλα τα επίπεδα και τομείς της ζωής του: κοινωνικό, ακαδημαϊκό, διαπροσωπικό καθώς και διαφορετικές εξελιγκτικές φάσεις: παιδική, εφηβική, ενήλικη ζωή.