Τάξη Α΄

Η  ελιά

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης ασχοληθήκαμε με ένα θέμα που αντλήσαμε από το άμεσο περιβάλλον του σχολείου μας, την ελιά. Μιας και το σχολείο μας είναι περιτριγυρισμένο από ελιές, αποφασίσαμε να γνωρίσουμε καλύτερα το σημαντικό αυτό οπωροφόρο δέντρο που συναντάμε πολύ συχνά στην Ελλάδα και ευδοκιμεί αποκλειστικά στη λεκάνη της Μεσογείου. Στόχος μας ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές το δέντρο, τον καρπό της ελιάς, πώς τον μαζεύουμε και πώς παίρνουμε το πολύτιμο για τη διατροφή μας λάδι. Έτσι συνδέσαμε την ελιά με τη θρησκεία μας, τη μυθολογία, γνωρίσαμε τη θέση που είχε η ελιά στην αρχαία Ελλάδα, ομαδοποιήσαμε με βάση το χρώμα και το μέγεθος, συλλέξαμε παροιμίες, αινίγματα, φράσεις σχετικές με την ελιά, τραγουδήσαμε, δραματοποιήσαμε και τέλος  με την Γ΄τάξη επισκεφθήκαμε το ελαιοτριβείο του κ. Αντωνόπουλου στον Άγιο Θωμά. Εκεί  γνωρίσαμε από κοντά τον χώρο, τον τρόπο λειτουργίας του και πώς παράγεται το λάδι. Δοκιμάσαμε ζεστό ψωμί με φρέσκο λάδι και εντυπωσιαστήκαμε από τη θαυμάσια γεύση του.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους υπεύθυνους του ελαιοτριβείου για την υποδοχή και τη φιλοξενία τους.

Δεν πεθαίνει κι αν περάσουν

χρόνια εκατό και χίλια.

Μας χορταίνει, μας φωτίζει

μας ανάβει τα καντήλια.

΄       Τι είναι;

DSC00916DSC00917

DSC00910DSC00925

OΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ  Α΄ ΤΑΞΗΣ

Υπέροχες κατασκευές της Α΄τάξης                                                                                                                                                                                            Τα πρωτάκια μας με την επιμέλεια της δασκάλας τους κ. Μίχου Ευαγγελίας

παρουσιάζουν αυτά τα υπέροχα καλαθάκια και φαναράκια!!!