Αρχείο ημέρας 5 Απριλίου 2015

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 6ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ/ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑΣ, ΜΕ ΤΙΤΛΟ: “Κύπρος: 1974 – 2014. Δεν ξεχνώ, Διεκδικώ, Δημιουργώ”.

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Σπίτι της Κύπρου – Μορφωτικό γραφείο της Κυπριακής Πρεσβείας στην Ελλάδα (σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας συνδιοργάνωσαν για τη σχολική χρονιά 2014 – 2015, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα / Διαγωνισμό:

«Κύπρος: 1974-2014, 40 χρόνια

Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ…»

Ο διαγωνισμός αφορούσε ατομικές ή ομαδικές συμμετοχές από μαθητές δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών και τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας.

Συμμετείχαν 420 σχολεία με πάνω από 3000 δημιουργίες.

Το 6ο Δημοτικό σχολείο Κατερίνης συμμετείχε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα/διαγωνισμό, ως εξής:

Α) Οι μαθητές/τριες του ΣΤ1 Τμήματος με ομαδικές ζωγραφικές δημιουργίες.

Υπεύθυνος Δάσκαλος:  Σεϊτανίδης Θεόδωρος

Β) Οι μαθητές/τριες  του Ε2 Τμήματος με δημιουργία αφισών και συγγραφή διηγήματος (αφίσα 1  *  αφίσα 2)
Υπεύθυνος Δάσκαλος: Δημητριάδης Ιωάννης

Γ) Οι μαθητές/τριες  του Δ1 Τμήματος με δημιουργία εικονογραφημένης ιστορίας.
Υπεύθυνη δασκάλα: Τζιάτζιου Άννα

Οι διακρίσεις μας στο διαγωνισμό ήταν οι εξής:

1. Μαθητές/τριες Δ1 Τμήματος: 1ο Βραβείο εικονογραφημένης Ιστορίας.

Τίτλος της βραβευμένης Εικονογραφημένης Ιστορίας: «Το παιχνίδι μας ενώνει»

Κατεβάστε την εικονογραφημένη ιστορία

εδώ (αρχείο Pdf, 81 MB) και  εδώ (αρχείο Pdf, 9,05 MB)

Ξεφυλλίστε την εικονογραφημένη ιστορία ως ηλεκτρονικό βιβλίο εδώ

2. Ομάδα μαθητριών του Ε2 Τμήματος: 2ο Βραβείο διηγήματος.

Τίτλος του βραβευμένου διηγήματος: «Η ιστορία ενός αγνοούμενου».

Δημιουργοί οι Μαθήτριες: Χουγκάζ Σοφία, Κιολέογλου Νικολέτα, Τσιανοπούλου Αναστασία, Τσιάμη Παναγιώτα.

Κατεβάστε το διήγημα εδώ (Αρχείο Pdf, 3,56 MB).

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤ’ ΑΡΧΗΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ/ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.