Αρχείο ημέρας 29 Φεβρουαρίου 2012

>Ματιές στο σύμπαν και στη γη από τους τεχνητούς δορυφόρους

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 5ο ΓΕΛ Κατερίνης, στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος περιβαλλοντικής εκπ/σης “Ματιές στο σύμπαν και στη γη από τους τεχνητούς δορυφόρους” και ο Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Πιερίας, σας προσκαλούν στην εκδήλωση – επικοινωνία με το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS).
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 στις 17:30 (το ωράριο της εκδήλωσης θα τηρηθεί αυστηρά λόγω της σύνδεσης με το δορυφόρο) στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου και 5ου ΓΕΛ Κατερίνης.
Στην όλη δράση σημαντικότατη είναι η συμμετοχή της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών,  του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης καθώς και του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης.
Η εκδήλωση είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας συνεργασίας του 5ου ΓΕΛ Κατερίνης με το Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Πιερίας και την Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών, την ευρωπαϊκή υπηρεσία ARISS, τη NASA και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης.

ΔΡΑΣΕΙΣ

Απευθείας συνομιλία μαθητών και μαθητριών  του 5ου ΓΕΛ Κατερίνης με αστροναύτη του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού (ISS)
Μουσική, θέατρο και σκηνικά με θέμα το σύμπαν, τη φύση και τη γη.