Αρχείο ημέρας 8 Ιανουαρίου 2012

>Στην έκθεση παλαιών χαρτών της

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2011:
Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων του σχολείου μας, επισκέφθηκαν κατά τμήματα την έκθεση χαρτών Πιερίας, η οποία φιλοξενήθηκε στον εκθεσιακό χώρο του Επιμελητηρίου Πιερίας.
Η έκθεση, η οποία είναι και η πρώτη εκδήλωση στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Δήμου Κατερίνης “Αικατερίνεια 2011 – 100 χρόνια ελεύθερης πόλης”, έχει τίτλο: «Η Πιερία των χαρτών και της Μνήμης», και περιλαμβάνει σπάνιους χάρτες από την προσωπική συλλογή του Ιωάννη Μεγαλόπουλου.
Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν από Μουσειοπαιδαγωγό και από την κυρία Μυράντα Παπά, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Πιερίας.
Φωτο 1     Φωτο 2     Φωτο 3     Φωτο 4     Φωτο 5     Φωτο 6     Φωτο 7     Φωτο 8

>Φωτογραφίες από την τελευταία ημέρα πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές

Παρασκευή 23-12-2011

Α1          Α2        Α2          Α3     Α3

Β1    Β1    Β1    Β1    Β1

Γ1     Γ1     Γ1     Γ1     Γ1     Γ1     Γ1

Γ2    Γ2    Γ2    Γ2    Γ2    Γ2    Γ2    Γ2

ΣΤ1    ΣΤ1    ΣΤ1

>Ενημέρωση από την Εθελοντική Ομάδα Δράσης

• Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2011:
«Πόσο κακό προκαλεί στο περιβάλλον το λάδι, που οι περισσότεροι καταναλωτές συνηθίζουν να πετούν στο νεροχύτη, αφού το χρησιμοποιήσουν για μαγείρεμα; Οι συνέπειες μιας τόσο συνηθισμένης επιλογής είναι τραγικές.
Μια φιάλη, ενάμισι λίτρο, τηγανελαίου που θα καταλήξει στη θάλασσα μέσω κάποιου αγωγού ομβρίων υδάτων, μπορεί να δημιουργήσει μια πετρελαιοκηλίδα ίση με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου και να μολύνει σχεδόν ένα εκατομμύριο λίτρων νερού, ποσότητα που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια!
Αν πάλι το χρησιμοποιημένο λάδι καταλήξει στα σκουπίδια, καθώς είναι εύφλεκτο, προκαλεί φωτιές στις χωματερές με κίνδυνο για την δημόσια υγεία. Η δε κακή συνήθεια να το ρίχνουμε στο νεροχύτη, έχει σαν αποτέλεσμα την επιβάρυνση του βιολογικού καθαρισμού των αποβλήτων της πόλης.
Χάρη όμως στην εξέλιξη της επιστήμης, τα υγρά απόβλητα μετατρέπονται πλέον με την κατάλληλη επεξεργασία σε βιοντίζελ και όχι μόνο.
Ας υποθέσουμε πως οι πολίτες γνωρίζουν τα παραπάνω και συλλέγουν το χρησιμοποιημένο λάδι. Μετά όμως, τι το κάνουμε;
Όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πληροφορήθηκαν οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων  του σχολείου μας την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2011, από τον εκπρόσωπο της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Πιερίας κ. Ηλία Τσολακίδη.
Μετά από μια σύντομη παρουσίαση των αρνητικών συνεπειών που αναφέρθηκαν παραπάνω, οι μικροί μαθητές παρέλαβαν μια ειδικά διαμορφωμένη ετικέτα για πλαστικό μπουκάλι, στο οποίο οι γονείς τους, το επόμενο χρονικό διάστημα, θα μπορούν να συλλέγουν το χρησιμοποιημένο λάδι».
Φωτο 1         Φωτο 2         Φωτο 3         Φωτο 4         Φωτο 5

>Συγγραφή & ανάγνωση παραμυθιών, που δημιούργησαν τα παιδιά των Δ2 και ΣΤ1

Πέμπτη, 22-12-2011:
Οι μαθητές των Δ2 και ΣΤ1 τάξεων, στο πλαίσιο της “Φιλαναγνωσίας”, υλοποιώντας μια πρόταση των δασκάλων τους Οικονομίκου Αλεξίας (Δ2) και Κανονίδου Ξένιας (ΣΤ1), δημιούργησαν τα δικά τους παραμύθια. Στη συνέχεια, συναντήθηκαν όλοι μαζί (οι μαθητές και των δύο τμημάτων) και διάβασαν τα παραμύθια τους. Ήταν μια πολύ καλή ανταλλαγή “μαθητικών παραμυθικών εμπνεύσεων.
Φωτογραφίες από τη συνάντηση των τμημάτων