Επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη

IMG 0333

Το ολοκαίνουργιο κτήριο της Εθνικής Πινακοθήκης επισκέφθηκαν σήμερα, 7 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του Δ’1 για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο κόσμος γύρω μας».
Με την καθοδήγηση και ξενάγηση της κ. Μαρίνας Τομαζάνη, επιμελήτριας της ΕΠΜΑΣ, οι μαθητές περιηγήθηκαν στη μόνιμη συλλογή, παρατήρησαν και συζήτησαν για τους πίνακες, με σκοπό την κατανόηση του τρόπου απεικόνισης των στοιχείων της φύσης από τα τέλη του 15ου αιώνα έως και τα μέσα του 20ου αιώνα. Είδαμε τοπία και ταξιδέψαμε με τα έργα και την φαντασία μας σε διαφορετικές γωνιές της Ελλάδας, ανακαλύπτοντας τα χρώματα και τις τεχνικές μεγάλων ζωγράφων.
Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση, έκαναν εύστοχες παρατηρήσεις και σχόλια και εξέφρασαν κάθε είδους απορία για τους πίνακες, τις κορνίζες, τους καλλιτέχνες, ακόμα και το μουσείο στην πολύ πρόθυμη να απαντήσει σε όλα ξεναγό μας, την οποία και ευχαριστούμε θερμά!

IMG 0337
IMG 0336