Εκδρομή στο Ναύσταθμο Σαλαμίνας

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών μας επισκέψεων, την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου, η Ε’ τάξη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων και του διευθυντή του σχολείου μεταφέρθηκε στο λιμάνι του Πειραιά και από εκεί έπλευσε για ένα από τα πιο ιστορικά νησιά του Σαρωνικού Κόλπου, τη Σαλαμίνα.

Σκοπός της εκδρομής ήταν η επίσκεψη των μαθητών στην “καρδιά” του πολεμικού μας στόλου, το Αρχηγείο του Στόλου στο Ναύσταθμο της Σαλαμίνας, και η επιβίβασή τους στη φρεγάτα ΣΠΕΤΣΑΙ. Εκεί, ανώτεροι και κατώτεροι αξιωματικοί υποδέχτηκαν τους μαθητές, οι οποίοι ξεναγήθηκαν στους χώρους του πλοίου και ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του Πολεμικού Ναυτικού, το ρόλο και τις επιχειρησιακές δυνατότητες της φρεγάτας σε περίπτωση πολέμου, αλλά και για τις δυσκολίες και τις προκλήσεις που συνοδεύουν την υπηρεσία στο Πολεμικό Ναυτικό. Εντυπωσιακό είναι το αίσθημα ευθύνης που διακατέχει τα πληρώματα και η εθνική υπερηφάνεια που προσφέρει στον επισκέπτη μια τέτοια περιήγηση.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί τους ευχαριστούμε όλους θερμά για τη ζεστή τους φιλοξενία!