Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 29 Σεπτεμβρίου, Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας αθλητές από το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας, οι οποίοι μας παρουσίασαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τις Ολυμπιακές αξίες και τις αρχές της Ολυμπιακής Εκεχειρίας και της Ειρήνης.

LogoSquareFullEL@0.5x

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αθλήματα όπως το πόλο, τη χειροσφαίριση, την ιστιοπλοΐα και τη σκοποβολή, να εξοικειωθούν με τις βασικές τεχνικές και τους κανόνες και να διδαχθούν αξίες άρρηκτα συνδεδεμένες με το ολυμπιακό αθλητικό πνεύμα, όπως είναι ο σεβασμός απέναντι στον αντίπαλο και στο άθλημα, η ευγενής άμιλλα, η συνεργασία, η σημασία της επιμονής και της προσπάθειας επίτευξης ενός στόχου.

Μικροί και μεγάλοι έπαιξαν, έμαθαν και διασκέδασαν! Στο τέλος, απονεμήθηκαν διπλώματα σε όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίηση της δράσης!