Αρχική » Δραστηριότητες ανά τάξη » Κάτι διαφορετικό! » Προτάσεις παραμυθιών και βιβλίων

Προτάσεις παραμυθιών και βιβλίων

Το παλιό αναγνωστικό της Γ’ Δημοτικού !

Πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να το δείτε:

Τα-Ψηλά-Βουνά-Το-Αναγνωστικό-της-Γ΄-Δημοτικού-του-1918-στη-Δημοτική

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Ηρακλή Κέλλη για την πρότασή του!

Δεκέμβριος 2022

Μπορείτε μέσω των παρακάτω συνδέσμων να διαβάσετε χριστουγεννιάτικα και πρωτοχρονιάτικα παραμύθια (πρόταση του κ. Ηρακλή Κέλλη):

Χριστουγεννιάτικα/πρωτοχρονιάτικα βιβλία

10+1 Δωρεάν χριστουγεννιάτικα παραμύθια για παιδιά

Νοέμβριος 2022

Πρόταση του κ. Ηρακλή Κέλλη: Οι Μικροί Αθλητές Μαθαίνουν για το Ντοπινγκ

Οκτώβριος 2022

Πρόταση του κ. Ηρακλή Κέλλη: Μικροί Αθλητές Εναντίον του Κορώνα

Φεβρουάριος 2022

Τίτλος: «Το Δέντρο του Αντώνη»

Μια ιστορία των παιδιών από το Εργαστήριο στο Αετοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Χαλανδρίου

Πρόλογος: Ελένη Σαμαράκη

Επιμέλεια: Πολυτίμη Μαχαίρα & Κώστας Στοφόρος

Έκδοση: Προοδευτικός Σύλλογος «Τα Καστέλλια»

Οι σκέψεις των μαθητών στο εργαστήριο γραφής του Δ. Χαλανδρίου  για το «έτος Σαμαράκη» έγιναν …βιβλίο

Η δ/νση Πολιτισμού του Δήμου Χαλανδρίου με τη συμμετοχή της εικαστικού -σκηνογράφου Πολυτίμης Μαχαίρα και του συγγραφέα – δημοσιογράφου Κώστα Στοφόρου, υλοποίησαν την προηγούμενη χρονιά, στο πλαίσιο του «έτους Αντώνη Σαμαράκη», το εργαστήριο «Το Δέντρο του Αντώνη», για παιδιά από 12 ετών.
Στον πυρήνα της ιδέας ήταν το περίφημο πεύκο του Αντώνη Σαμαράκη, το οποίο βρίσκεται στο Χαλάνδρι.

Πηγή έμπνευσης τα βιβλία αλλά και η ίδια η ζωή του, το παράδειγμα που έδωσε καθώς αγωνίστηκε για τη Δημοκρατία, την Ελευθερία και βρέθηκε πάντοτε κοντά στα παιδιά. Με τη βοήθεια της Μαγικής Τράπουλας των Παραμυθιών, οι συμμετέχοντες δημιούργησαν μια συλλογική ιστορία, την οποία μπορούμε να διαβάσουμε στο e-book με τίτλο «Το δέντρο του Αντώνη». Το βιβλίο κυκλοφόρησε χάρη στη στήριξη της «Ανοικτής Βιβλιοθήκης» και του Γιάννη Φαρσάρη, που ανιδιοτελώς επιμελήθηκαν το βιβλίο και του έδωσαν τη μορφή που έχει σήμερα. Αρωγός στην προσπάθεια στάθηκε και ο Προοδευτικός Σύλλογος «Τα Καστέλλια».

«Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι, όπου τα παιδιά που συμμετείχαν μάς δίδαξαν και μάς ταξίδεψαν με τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους. Θα ήθελα να απευθύνω ένα μεγάλο “ευχαριστώ” σε όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίηση του εργαστηρίου και του βιβλίου», σημείωσε ο Κώστας Στοφόρος, εκ των συντονιστών του εργαστηρίου.
Ελένη Σαμαράκη: «Τα κείμενα των παιδιών θα ενθουσίαζαν τον Αντώνη»

Το Δέντρο του Αντώνη

Δεκέμβριος 2021

Πρόταση του κ. Ηρακλή Κέλλη: Μικροί Αθλητές

Νοέμβριος 2021

Το Γ2 έκανε στην τάξη του το παραμύθι Το κάτι άλλο, μια προσέγγιση της διαφορετικότητας στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας, ως επέκταση της διδασκαλίας του ποιήματος “Η φίλη μας η Αργυρώ” (Τζιν Γουίλλις,Η Αργυρώ γελάει).

Η πρόταση του κ. Ηρακλή Κέλλη είναι το παραμύθι Η Γη χορεύει , με αφορμή την πρώτη άσκηση σεισμού που πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας!

Το Β2 προτείνει το παραμύθι “Ο σπόρος της ειρήνης” που παρακολούθησαν κατά τη διάρκεια της γιορτής για την 28η Οκτωβρίου.

Ιούνιος 2024