Μαραθώνιος Ανάγνωσης 2021-22

METAIXMIOΤο Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά 2021-2022 στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μαραθώνιος Ανάγνωσης” των εκδόσεων Μεταίχμιο. Αυτό αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τη Φιλαναγνωσία ενώ παράλληλα ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.
Πιο συγκεκριμένα οι στόχοι του προγράμματος είναι:

*  Να καλλιεργήσουν τα παιδιά μια φιλική σχέση με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση βιβλίων και να γνωρίσουν το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών.
*  Να μπουν στη θέση των ηρώων, να αφουγκραστούν τα συναισθήματά τους, να ακούσουν τις εμπειρίες τους και να εκφράσουν τα δικά τους συναισθήματα και βιώματα.
* Να καταλάβουν ότι ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον, νιώθει και νοιάζεται για τους άλλους ανθρώπους.
*  Να συνειδητοποιήσουν την αξία της φιλίας, των σχέσεων, της κοινωνικής επαφής.
*  Να δημιουργούν προσωπικές σχέσεις, να αλληλεπιδρούν θετικά μεταξύ τους και να συνεργάζονται.
*  Να ασκηθούν σε βιωματικές διαδραστικές προφορικές αναδιηγήσεις, αφηγήσεις παραμυθιών και ιστοριών, φανταστικών και πραγματικών.
Τα βιβλία που επιλέχτηκαν απο τις εκπαιδευτικούς για επεξεργασία στην τάξη είναι τα ακόλoυθα:
Πίκο και Λόλα: Τα όνειρα (της Λίνας Σωτηροπούλου)
Η αγκαλιά (του Όουεν ΜακΛάφλιν)
Το σκιάχτρο (της Μπεθ Φέρι)
Κοινό θέμα και στα τρία βιβλία είναι η φιλία: φιλία που αντέχει στον χρόνο, φιλία που δοκιμάζεται, φιλία κόντρα στα στερεότυπα. Γιατί η φιλία είναι σημαντική και κάθε φορά διαφορετική! Είναι ένα συναίσθημα, μια κατάσταση, μια ιδέα, μια ανάγκη, ένα ταξίδι ζωής. Φίλος είναι αυτός με τον οποίο μοιραζόμαστε τις καλές αλλά και τις κακές στιγμές μας. Είναι αυτός με τον οποίο χτίζουμε αναμνήσεις, αλλά και αυτός που, όταν βρίσκεται μακριά, παραμένει νοερά κοντά μας. Ο φίλος μας είναι ένα πρόσωπο που μας κάνει να νιώθουμε όμορφα όταν είμαστε δίπλα του και μας ωθεί να βγάλουμε προς τα έξω τον καλύτερό μας εαυτό. Κάποιες φορές μπορεί να μοιάζουμε, ενώ άλλες φορές ενδέχεται να είμαστε πολύ διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο. Εκείνο που μετράει όμως είναι η αγάπη, η εμπιστοσύνη, ο σεβασμός και η αποδοχή, συστατικά που κάνουν μια φιλία… μαγική!
Η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα αποτελεί και συμμετοχή σε διαγωνισμό! Η κλήρωση θα αναδείξει τα δέκα (10) τυχερά Νηπιαγωγεία από τα οποία θα κληρωθούν οι μαθητές που θα κερδίσουν πλούσια δώρα (ένας μαθητής από κάθε Νηπιαγωγείο, σύνολο 10 μαθητές).
Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί τον Μάιο του 2022 και θα είναι ανοιχτή στο κοινό, αν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Η ακριβής ημερομηνία θα ανακοινωθεί σύντομα.
Όλα τα παιδιά που θα ολοκληρώσουν τον Μαραθώνιο θα λάβουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση του Νηπιαγωγείου ένα αναμνηστικό συμμετοχής.

Ενδεικτικά εργασίες των παιδιών

20220522 201413                           20220522 201423