Φρούτα φρουτ….και διασκεδάζω υγιεινά!!

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες, καλά μας παιδιά,
μας έχετε λείψει πολύ!
Στην σημερινή μας σύγχρονη εξ ‘ αποστάσεως εκπαίδευση ασχοληθήκαμε με την θεματική ενότητα Διατροφή από το Εργαστήρι Δεξιοτήτων του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής πού έχει στόχο μέσα από την ανακαλυπτική και διερευνητική μάθηση, με παιγνιώδη τρόπο οι μαθητές να υιοθετήσουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Λόγω της εξ ΄αποστάσεως εκπαίδευσης οι δραστηριότητες γίνονται στην ψηφιακή μας τάξη και ενισχύονται μέσα από ψηφιακό υλικό. Η συμμετοχή των παιδιών είναι άμεση τόσο στην λήψη αποφάσεων, πρωτοβουλιών , δράσεων και συμπερασμάτων, όσο και στην παραγωγή έντυπων και βιωματικών δραστηριοτήτων και τέλος στην μεταφορά βιωματικών τους εμπειριών από την καθημερινότητα τους. Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες είναι δομημένες με σκοπό οι μαθητές μας να έρχονται σε επαφή με τον πρώιμο εγγραμματισμό, λογικομαθηματικές έννοιες, κοινωνικές δεξιότητες , φυσική αγωγή, μουσική, συνδυαστικές δεξιότητες ψηφιακής τεχνολογίας, επικοινωνίας και συνεργασίας, προάγοντας την κριτική τους σκέψη, την δημιουργικότητα, την ελευθερία έκφρασης μέσα από την συλλογική μάθηση.

Ξεκινήσαμε λοιπόν, έχοντας ως βάση την πυραμίδα της διατροφής και αναφερθήκαμε στις ομάδες που κατηγοριοποιούμε τις τροφές και την συχνότητα που προτείνεται να τις καταναλώνουμε.

Θέλετε να θυμηθούμε όσα μάθαμε αυτές τις μέρες παίζοντας
ένα παιχνίδι με τις κατηγορίες των τροφών όπως ταξινομούνται στην πυραμίδα της διατροφής!
Βλέπω ξανά την πυραμίδα διατροφής ( προηγούμενη ανάρτηση στο ιστολόγιο) και απαντώ στις ερωτήσεις!!

Στην δεύτερη κατηγορία τροφίμων που προτείνεται να καταναλώνουμε καθημερινά ανήκουν τα νόστιμα και γεμάτα θρεπτικά συστατικά.. τα φρούτα!!
Είστε έτοιμοι να ακούσετε μια ιστορία με πρωταγωνιστές τα φρούτα;
Καθίστε αναπαυτικά και καλή ακρόαση!

Σας άρεσε η ιστορία;
Αλήθεια, εσύ έχεις αγαπημένο φρούτο;
Θέλεις να μας το ζωγραφίσεις και να μας το παρουσίασες; Πως σου αρέσει να το τρως ; Σε φρουτοσαλάτα; Σε χυμό; Σε smoothie;

Αγαπημένα μας παιδία, όπως έχουμε πει και στην σύγχρονη εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση μας, όσο σημαντική είναι η υγιεινή και ισορροπημένη διατροφη , άλλα τόσο σπουδαία είναι και η κίνηση και η άθληση στην καθημερινότητα μας. Μπορεί οι παρούσες υγειονομικές και κοινωνικές συνθήκες να μας περιορίζουν…άλλα υπάρχουν παντού ευκαιρίες για κίνηση!
Είστε έτοιμοι για μουσική, χορό και στριφογυρίσματα;
Σηκώνομαι από την καρέκλα μου καιιιι… ξεκινώ με  μουσική δυνατή για χορό ξεσηκωτικό!

Και αφού ιδρώσαμε, μήπως ήρθε η ώρα για το πολύτιμο νεράκι; Ή έναν φρεσκοστυμμένο χυμό από φρούτα για να πάρουμε δυνάμεις να συνεχίσουμε;

Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Τόσο το σώμα μας όσο και ο νους μας χρειάζονται θρεπτικά συστατικά, ξεκούραση, άθληση και νερό για να έχουν υγεία.
Αφού γυμνάσαμε το σώμα μας, ήρθε η ώρα να παίξουμε ένα παιχνίδι μνήμης που θα γυμνάσει και το μυαλό μας !

Πάμε να ακονίσουμε το μυαλό μας και να ταξινομήσουμε τις τροφές που είναι πλούσιες σε καλά και σε κακά λιπαρά;

Τι θα λέγατε να εμπλέξουμε και τις τέχνες στην διατρφοή μας;
Ενώνουμε τα έργα τέχνης με την ομάδα τροφίμων που μας παραπέμπει!

Και τώρα αγαπημένα μας παιδιά, ήρθε η ώρα της ξεκούρασης και της αποφόρτισης από τις οθόνες!

Σας περιμένουμε αύριο με χαρά στην ψηφιακή μας παρεούλα!
Au revoir!!

Με εκτίμηση,