Η τροφή μου είναι η ζωή μου!

Καλησπέρα παιδιά μας, γονείς-κηδεμόνες!
Σήμερα ξεκινήσαμε τον δεύτερο θεματικό κύκλο «Ζω καλύτερα-Ευ ζην» από το Εργαστήριο Δεξιοτήτων του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής ,όπου θα ασχοληθούμε με τη διατροφή. Το παρόν πρόγραμμα στοχεύει στην εκπαίδευση των παιδιών μας σχετικά με την υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή μέσα από την διερεύνηση των διατροφικών προϊόντων που καταναλώνουμε , τη διατροφική τους αξία, τον αντίκτυπο που έχει η κατανάλωση τους στο περιβάλλον, καθώς και προτάσεις για να βελτιώσουμε τις διατροφικές μας συνήθειες. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα διαμέσου των εργαστηρίων που προτείνονται ,προάγει την βιωματική , ανακαλυπτική και συλλογική μάθηση , όπου κάθε μαθητής νιώθει ασφαλής ώστε να εκφράζεται ελεύθερα.
Στοχεύοντας, να ενταχθούμε ομαλά στην νέα θεματική , ζητήσαμε από τα παιδιά να μας παρουσιάσουν το πρωινό τους , με σκοπό να γνωρίσουμε τις διατροφικές μας συνήθειες και των συμμαθητών μας. Γίναμε «διαδικτυακά» ζευγάρια με βάση την κοινή τροφή που επιλέγουμε στο πρωινό. Το γεύμα μας γίνεται αφορμή για συζήτηση -ανταλλαγή απόψεων για την διατροφή.

Αφού μιλήσαμε για το πρώτο γεύμα της ημέρας, σειρά έχει το μεσημεριανό μας!

Πάμε να ζωγραφίσουμε το αγαπημένος φαγητό για μεσημέρι!

Ελατέ να στρώσουμε ψηφιακά το μεσημεριανό μας τραπέζι!

Μεσημεριανό τραπέζι -Φωτόδεντρο

Ώρα για φρουτάκι!
Ποιο είναι το αγαπημένο σου φρούτο; Θα ήθελες να το ζωγραφίσεις ή να το φωτογραφίσεις;

Ελάτε να παίξουμε ψηφιακά με φρούτα λαχταριστά!

Σας περιμένουμε αύριο για να συνεχίσουμε το πρόγραμμα της διατροφής!

Καλό απόγευμα,