Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2023-24

19 Νοεμβρίου 2022 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 5ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

karfitsaΠεριβαλλοντικό Πρόγραμμα: “Τεχνολογικές Εφαρμογές στην Αρχαία Ελλάδα”

texnol arxaia

Υπεύθυνος καθηγητής: κ.Αντώνιος Κοπασάκης ΠΕ04.01

karfitsaΠολιτιστικό Πρόγραμμα: ” Θεατρική παράσταση “Δον Κιχώτης” “.

don kihotis

Στο πρόγραμμα συμμετέχει η θεατρική ομάδα του σχολείου μας. Δείτε λεπτομέρειες εδώ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: κα Ευγενία Σοβατζίδου ΠΕ86

karfitsaΠολιτιστικό Πρόγραμμα:Τα πεντάρια της Α.Μ.Θ.

Πρόκειται για ένα Πολιτιστικό Πρόγραμμα που υλοποιείται σε συνεργασία με τα πέμπτα Γυμνάσια των νομών της δικής μας Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.

ta pentaria

Πρώτη επίσκεψη: στο 5ο Γυμνάσιο Δράμας στις 13 Δεκεμβρίου 2023. Εκεί συστήσaμε το σχολείο  μας στους/στις μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς των άλλων 5ων Γυμνασίων της Περιφέριεάς μας.

Δείτε το βιντεάκι μας εδώ. Συνόδευσαν οι καθηγήτριες: Δρ Μαργαρίτη Μαρία ΠΕ 02 & Μεταξία Κυριτσάκη ΠΕ 03

Δεύτερη επίσκεψη: στο 5ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης στις 31 Ιανουαρίου 2024. Τα Γυμνάσια παρουσίασαν τον χριστουγεννιάτικο διάκοσμο των πόλεών τους και … άλλες δραστηριότητες.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες και παρακολουθήστε τις εμπειρίες που γεύθηκαν τα παιδιά των 5αριών της ΑΜΘ, με τα μάτια της evros.gr

Επίσης, δείτε τι ετοίμασαν για μας μαθητές και μαθήτριες του 5ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης πάνω σε canva, εδώ.

Τρίτη επίσκεψη: στο 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης στις 13 Μαρτίου 2024. Το σχολείο μας δεν παραβρέθηκε για πολύ σοβαρούς λόγους.

Τέταρτη επίσκεψη: στο 5ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κομοτηνής.

Ετοιμαζόμαστε για να υποδεχτούμε τα 5άρια της Α.Μ.Θ.!

shmaia 5aria

Η δική μας παρουσίαση, μια ξενάγηση στο αρχοντικό Πεΐδη που σήμερα στεγάζει το Λαογραφικό Μουσείο Κομοτηνής, έγινε ένα βιντεάκι. Μπορείτε να το δείτε εδώ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δρ Δέσποινα Μ. Καλογεράκη ΠΕ01 & 02