ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ -ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΣΩΣΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΑ

Το 5ο ΔΣ Πόλεως Ρόδου συμμετέχει με τα τμήματα Δ1 και Δ2 στο πρόγραμμα «Πράκτορες του πλανήτη -Αποστολή: Σώστε τον πλανήτη από τα Απορρίμματα». Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός αειφόρου μέλλοντος μέσα από την εκπαίδευση και δράση των παιδιών.

Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο και περιλαμβάνει α) την εισαγωγική δραστηριότητα, η οποία υλοποιείται από τους Πράκτορες του Πλανήτη στη σχολική τάξη, όπου παρουσιάζουν στους μαθητές/τριες την απόρρητη επιστολή που αναλαμβάνουν ως πράκτορες του πλανήτη για τα περιβαλλοντικά προβλήματα β) παρουσίαση του προγράμματος και του υλικού (εγχειρίδιο μαθητών και οδηγός εκπαιδευτικού) στους εκπαιδευτικούς από τους Πράκτορες του Πλανήτη. Η συνέχεια του προγράμματος, δηλαδή η υλοποίηση των δραστηριοτήτων του γίνεται από τον ίδιο τον εκπαιδευτικό, που έχει την αυτονομία να υλοποιήσει όποιες δραστηριότητες του προγράμματος επιθυμεί, σύμφωνα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών /τριών της τάξης του, στον χρόνο που επιθυμεί.

www.planetagents.org