• Αγγλικά Γ’ και Δ’ τάξης

Η δασκάλα των αγγλικών του σχολείου μας κ Κασάπη Ευδοκία, για να μη χάσουν τα παιδιά την επαφή τους με το μάθημα των αγγλικών, θα ανεβάζει εργασίες και προτάσεις στην ιστοσελίδα του σχολείου μας, καθώς το Π.Σ.Δ. είναι υπερφορτωμένο.

Δ’ ΤΑΞΗ
Έτσι, για την Δ’ τάξη προτείνει τις επαναληπτικές ασκήσεις που ακολουθούν [1 & 2]. Επίσης, αφού τα παιδιά παρακολουθήσουν το προτεινόμενο βίντεο [3], μπορούν να το δουν σε έντυπη μορφή στο φυλλάδιο που ακολουθεί [4] και να κάνουν το φύλλο εργασίας [5]. Μια άλλη επίκαιρη και χρήσιμη πρόταση είναι το βίντεο “How to wash your hands” [6] και το φυλλάδιο που το συνοδεύει [7], φυσικά για όσους θέλουν και μπορούν.

1. Επαναληπτικό 1
  2. Επαναληπτικό 2
  3. ‘At nine o’clock on Monday’ video
  4. ‘At nine o’clock on Monday’ lyrics
  5. ‘At nine o’clock on Monday’ worksheet
  6. ‘How to wash your hands’ video
  7. ‘How to wash your hands’ worksheet

Γ’ ΤΑΞΗ
Για τα παιδιά της Γ’ τάξης προτείνει να ακούσουν ξανά τα αγαπημένα τους τραγούδια στο σύνδεσμο που ακολουθεί [1]. Επίσης, αφού παρακολουθήσουν το βίντεο [2], μπορούν να ασχοληθούν και με τα σχετικά φύλλα εργασίας που ακολουθούν [3], φυσικά όσο τα καταφέρνουν. Θα διασκεδάσουν ακόμα με το επίκαιρο αλλά και χρήσιμο βίντεο [4] που προτείνει και που έχει θέμα το πλύσιμο των χεριών.

1. Magic Letterland (Φωτόδενδρο)
  2. ‘The Ugly Duckling’ video
  3. ‘The Ugly Duckling’ worksheet